Nowy numer 25/2018 Archiwum

Nie ma pieniędzy na leczenie Ukraińców

Pomimo wcześniejszych deklaracji ze strony rządu, polskie szpitale nie dostały pieniędzy na leczenie rannych Ukraińców.

Jak mówi Przemysław Miśkiewicz, przewodniczący Stowarzyszenia "Pokolenie" zajmującego się rannymi z Majdanu, szpitale wojewódzkie na Podkarpaciu i w Małopolsce zamykają drzwi przed potrzebującymi.

Krakowski szpital wojskowy, gdzie w lutym przyjęto 9 rannych z kijowskiego Majdanu, wciąż nie dostał pieniędzy na ich leczenie. Jak podało Radio Kraków, ministerstwo nie podjęło jeszcze decyzji o zwrocie kosztów za hospitalizację Ukraińców. Rzecznik wojewody małopolskiego Jan Brodowski zaznaczył natomiast, że kwestie finansowania szpitali resortowych nie leżą w kompetencji urzędów wojewódzkich.

Szpital w Katowicach wciąż czeka na dwie kolejne pacjentki z Ukrainy, ale i tam sytuacja jest niepewna. Placówki na Ukrainie są przepełnione, ale dla poszkodowanych to niejedyny problem. – Nasi ludzie rozmawiali z wieloma rannymi ukrywającymi się gdzieś w mieszkaniach. Oni się boją leczyć u siebie – tłumaczy P. Miśkiewicz. Zaznacza, że zdarzało się, iż służby bezpieczeństwa porywały protestujących ze szpitali.

– To skandal, bo to nawet nie zagranie pijarowe, tylko nieudolność rządu – twierdzi P. Miśkiewicz i dodaje, że zapewnienie leczenia rannym podczas protestów to historyczna szansa na zbudowanie wspaniałych stosunków z Ukrainą.

Przypomnijmy, że w lutym premier Donald Tusk oświadczył w Sejmie, że Polska jest przygotowana na przyjęcie poszkodowanych w związku z wydarzeniami na Ukrainie i ewentualnych uchodźców. Jak mówił premier, do dyspozycji jest duża liczba miejsc w szpitalach MSW, a także rezerwowo w szpitalach MON.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

  • MacBlacker
    16.03.2014 09:06
    BŁAGAM nie nazywajcie ich "polskim rządem" bo mi wstyd!!!

    doceń 0
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma