Nowy numer 3/2021 Archiwum

Post i Ojcowie Pustyni

Tynieccy benedyktyni przygotowali dla internautów oryginalną propozycję na Wielki Post A.D. 2014.

Katolickie portale, wideoblogi księży, zakonników, internetowe rekolekcje – to wszystko znamy już od dłuższego czasu. Czy można więc stworzyć coś, czego jeszcze w wirtualnej sieci nie ma i nie było? Okazuje się, że tak. Wystarczy tylko sięgnąć do mądrości Ojców Pustyni, a konkretnie po krótkie, ale bardzo mądre i treściwe historie z życia mnichów. Apoftegmaty, z których czerpał sam św. Benedykt, pojawiają się każdego dnia o godz. 18 na portalu PSPO (Poważne Sprawy, Poważne Odpowiedzi), prowadzonym przez tynieckich benedyktynów. – Dzięki temu, co pozostawili nam Ojcowie Pustyni, możemy przejść przez Wielki Post, odkrywając jego najgłębszy sens. Tylko wtedy będziemy dobrze przygotowani do dobrego przeżycia Wielkiej Nocy – mówi o. Joachim Zelek OSB, pomysłodawca „Wielkiego Postu 2014 z Ojcami Pustyni”.

Uniwersalne opowiastki, którym towarzyszą ciekawa grafika i maksymalnie krótkie podsumowanie, zostały podzielone na trzy tematyczne części, dlatego każdy może znaleźć w nich coś dla siebie. Warto dodać, że na ich zgłębianie wystarczą tylko 3 minuty dziennie. – Jak w przystępny sposób wyjaśnić, dlaczego tak wielkie znaczenie w naszym duchowym życiu ma pokora? I na to odpowiedź mają Ojcowie Pustyni – mówi o. Zelek i przytacza odpowiedni apoftegmat:

„Kiedyś abba Makary szedł od bagna do celi, niosąc liście, i spotkał na drodze diabła, który trzymał sierp. Diabeł zamierzył się na niego sierpem, ale go nie mógł uderzyć. I powiedział: »Wielką krzywdę mi wyrządzasz, Makary, że nie mogę cię pokonać! Przecież wszystko, co ty robisz, ja także robię. Ty pościsz, a ja nigdy nie jadam; ty czuwasz, a ja w ogóle nie sypiam. Jest tylko jedna rzecz, którą mnie przewyższasz«. – »Jaka?« – zapytał abba Makary. A diabeł odrzekł: »Twoja POKORA. To przez nią ja cię nie mogę pokonać«”.

Więcej o wielkopostnej akcji mnichów z Tyńca napiszemy w drukowanej wersji „Gościa Krakowskiego” (w numerze 12. z datą 23 marca).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama