Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Sarmaci na urlopie

Galeria Sztuka Dawnej Polski jest czasowo nieczynna.

Z powodów konserwatorskich do września zamknięto mieszącą się w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka galerię Muzeum Narodowego w Krakowie „Sztuka Dawnej Polski. XII-XVIII w.”.

W muzeum przy ul. Kanoniczej 17 nadal jednak są otwarte ekspozycje „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”, na której można oglądać m.in. kolekcję cennych ikon, a także „Kraków na wyciągnięcie ręki”, gdzie prezentowane są oryginalne detale kamienne z zabytkowych budowli krakowskich.

- Przy Kanoniczej eksponowane są m.in. bardzo cenne dzieła sztuki gotyckiej z terenów Rzeczypospolitej, m.in. słynna rzeźba „Madonna z Krużlowej”, rzeźba procesyjna „Chrystus na osiołku” z Szydłowca oraz liczne obrazy sakralne znajdujące się niegdyś w świątyniach Krakowa i Małopolski - mówi Jarosław P. Kazubowski, krakowski publicysta i historyk sztuki.

W Galerii Sztuki Dawnej Polski można zobaczyć także wiele obrazów przedstawiających staropolskich sarmatów, czyli szlachciców, m.in. tzw. portrety trumienne. Na razie zaś sarmaci mają do września urlop.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma