Galeria Sztuka Dawnej Polski jest czasowo nieczynna.
Z powodów konserwatorskich do września zamknięto mieszącą się w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka galerię Muzeum Narodowego w Krakowie „Sztuka Dawnej Polski. XII-XVIII w.”.
W muzeum przy ul. Kanoniczej 17 nadal jednak są otwarte ekspozycje „Sztuka Cerkiewna Dawnej Rzeczypospolitej”, na której można oglądać m.in. kolekcję cennych ikon, a także „Kraków na wyciągnięcie ręki”, gdzie prezentowane są oryginalne detale kamienne z zabytkowych budowli krakowskich.
- Przy Kanoniczej eksponowane są m.in. bardzo cenne dzieła sztuki gotyckiej z terenów Rzeczypospolitej, m.in. słynna rzeźba „Madonna z Krużlowej”, rzeźba procesyjna „Chrystus na osiołku” z Szydłowca oraz liczne obrazy sakralne znajdujące się niegdyś w świątyniach Krakowa i Małopolski - mówi Jarosław P. Kazubowski, krakowski publicysta i historyk sztuki.
W Galerii Sztuki Dawnej Polski można zobaczyć także wiele obrazów przedstawiających staropolskich sarmatów, czyli szlachciców, m.in. tzw. portrety trumienne. Na razie zaś sarmaci mają do września urlop.