Nowy numer 33/2018 Archiwum

Czystsze powietrze na Podhalu?

W Nowym Targu zainstalowano stację pomiaru powietrza, która będzie przez siedem tygodni zbierać informacje o zanieczyszczeniach powietrza.

Stacja stanęła przy biurowcu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej z inicjatywy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie.

- Pomiar ma służyć wykonaniu przez WIOŚ wstępnego raportu w sprawie wdrażania w Nowym Targu miejskiego programu ograniczania niskiej emisji - informuje Piotr Rayski-Pawlik z nowotarskiego magistratu.

Jakość powietrza, zwłaszcza w zimie, to obecnie jeden z najważniejszych problemów do rozwiązania w Nowym Targu. Dlatego w porozumieniu ze służbami wojewódzkimi zostały uzgodnione pomiary prowadzone metodami referencyjnymi.

Koszt badań oraz raportu poniesie WIOŚ. Burmistrz Marek Fryźlewicz zadeklarował natomiast, w deklaracji podpisanej przez miasto i inspektorat, kontynuację programu pomocowego dla mieszkańców miasta. Uchwałę pozwalającą na dofinansowanie zadań związanych z ograniczeniem niskiej emisji podjęła wcześniej Rada Miasta Nowy Targ.

Miasto wykona inwentaryzację źródeł niskiej emisji uwzględniającą moc urządzeń i rodzaj używanego paliwa. Opracuje ono także, w przypadku negatywnej oceny jakości powietrza, rozbudowany program ograniczania niskiej emisji, zawierający harmonogram działań naprawczych oraz obejmujący zasady finansowania przedsięwzięcia. Plan zostanie przedstawiony do uchwalenia Radzie Miasta.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma