Nowy numer 3/2021 Archiwum

Czystsze powietrze na Podhalu?

W Nowym Targu zainstalowano stację pomiaru powietrza, która będzie przez siedem tygodni zbierać informacje o zanieczyszczeniach powietrza.

Stacja stanęła przy biurowcu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej z inicjatywy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie.

- Pomiar ma służyć wykonaniu przez WIOŚ wstępnego raportu w sprawie wdrażania w Nowym Targu miejskiego programu ograniczania niskiej emisji - informuje Piotr Rayski-Pawlik z nowotarskiego magistratu.

Jakość powietrza, zwłaszcza w zimie, to obecnie jeden z najważniejszych problemów do rozwiązania w Nowym Targu. Dlatego w porozumieniu ze służbami wojewódzkimi zostały uzgodnione pomiary prowadzone metodami referencyjnymi.

Koszt badań oraz raportu poniesie WIOŚ. Burmistrz Marek Fryźlewicz zadeklarował natomiast, w deklaracji podpisanej przez miasto i inspektorat, kontynuację programu pomocowego dla mieszkańców miasta. Uchwałę pozwalającą na dofinansowanie zadań związanych z ograniczeniem niskiej emisji podjęła wcześniej Rada Miasta Nowy Targ.

Miasto wykona inwentaryzację źródeł niskiej emisji uwzględniającą moc urządzeń i rodzaj używanego paliwa. Opracuje ono także, w przypadku negatywnej oceny jakości powietrza, rozbudowany program ograniczania niskiej emisji, zawierający harmonogram działań naprawczych oraz obejmujący zasady finansowania przedsięwzięcia. Plan zostanie przedstawiony do uchwalenia Radzie Miasta.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama