Nowy numer 42/2020 Archiwum

Skwer Jacka Woźniakowskiego

Uhonorowano intelektualistę katolickiego.

Decyzją Rady Miasta Krakowa, skwer pomiędzy Teatrem im. Słowackiego, kościołem Świętego Krzyża i ul. Szpitalną otrzymał imię prof. Jacka Woźniakowskiego, wybitnego intelektualisty katolickiego, wydawcy i uczonego. Wnioskował o to prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, m. in. ze względu na to, że prof. Woźniakowski był w latach 1990-1991 jego poprzednikiem.

Woźniakowski zmarł w 2012 r. w wieku 92 lat Warszawie, lecz przez prawie całe życie był związany z Krakowem.

Urodził się w 1920 r. w Biórkowie Wielkim, w rodzinie ziemiańskiej. Był blisko spokrewniony m.in. ze znanym malarzem Henrykiem Rodakowskim i jego bratem gen. armii austriackiej Maksymilianem Rodakowskim, wsławionym szarżą na czele ułanów galicyjskich w bitwie pod Custozzą (1866) oraz Janem Gwalbertem Pawlikowskim, ekonomistą, politykiem, badaczem i wydawcą dzieł Słowackiego, wybitnym taternikiem.

Po zdaniu w 1938 r. matury w gimnazjum w Rabce wstąpił do słynnej Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu. Jako podchorąży rezerwy krakowskiego 8. Pułku Ułanów Księcia Józefa Poniatowskiego wziął udział w Kampanii Wrześniowej 1939 r. i został ranny w twarz.

- Potem był członkiem wspierającej Armię Krajową ziemiańskiej organizacji "Tarcza" i żołnierzem AK, adiutantem Konstantego Łubieńskiego, dowódcy obwodu mieleckiego AK - powiedział dr Jarosław Szarek, historyk z krakowskiego IPN.

Po wojnie J. Woźniakowski związał się z "Tygodnikiem Powszechnym". Pisywał tam od pierwszego numeru w 1945 r., potem był sekretarzem redakcji i zastępcą naczelnego. W latach 1957-1959 szefował zaś miesięcznikowi katolickiemu "Znak". Przez wiele lat był również redaktorem naczelnym i dyrektorem katolickiego wydawnictwa "Znak".

Napisał wiele książek, m.in. "Góry niewzruszone", "Co się dzieje ze sztuką?", "Laik w Rzymie i w Bombaju", "Zapiski kanadyjskie". W 2011 r. Wydawnictwo "Universitas" wydało w sześciu tomach jego "Pisma wybrane".

Aktywnie działał w organizacjach laikatu katolickiego. Był współzałożycielem Klubu Inteligencji Katolickiej w Krakowie, członkiem Papieskiej Rady ds. Kultury.

Po przejęciu w 1953 r. "Tygodnika" przez grupę PAX,  zaczął wykładać historię sztuki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Przez wiele lat, do 1980 r., władze komunistyczne blokowały jego starania o profesurę. - Jego badania nad dziejami teorii sztuki i krytyki artystycznej w XIX w.  były pionierskie na gruncie polskim - mówi prof. Wojciech Bałus, dyrektor Instytutu Historii Sztuki UJ.

Działalność intelektualną łączył Woźniakowski z działalnością polityczną w środowisku grupy Znak. Był potem m.in. członkiem Komitetu Obywatelskiego przy Lechu Wałęsie, uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu.

Wielokrotnie honorowano go nagrodami i odznaczeniami. W 2006 r. prezydent Lech Kaczyński nadał mu krzyż komandorski Orderu Odrodzenia Polski, otrzymał również francuską Legię Honorową i srebrny medal "Cracoviae Merenti" za zasługi dla Krakowa.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama