"Szczęśliwość rajska" znajdzie się w sieci.
We wtorek 18 marca cenny arras wawelski „Szczęśliwość rajska” z serii „Dzieje Pierwszych Rodziców”, pierwszy z kolekcji zamówionej przez Zygmunta Augusta i wykonanej w Brukseli w latach 1550-1560, zostanie zeskanowany. Dokonają tego - za pomocą m.in. bardzo precyzyjnego skanera geodezyjnego - pracownicy Regionalnej Pracowni Digitalizacji Małopolskiego Instytutu Kultury. Dzięki temu będzie możliwy równomierny pomiar tkaniny.
- Arras przedstawia wydarzenia z początku biblijnej Księgi Rodzaju, sceny stworzenia Adama, Ewy, zapoznawania ze sobą pierwszych rodziców przez Boga Ojca, zakazu spożywania owocu, grzechu pierworodnego oraz wygnania z raju. Tkanina znajduje się w sali Senatorskiej Zamku Królewskiego na Wawelu i wypełnia w całości jedną ze ścian pomieszczenia. Ma ponad 8 m szerokości i prawie 5 m wysokości. Jego digitalizacja jest prawdziwym wyzwaniem i pierwszą tego typu próbą w Polsce - mówi Greta Gorgoń z Małopolskiego Instytutu Kultury.
Zeskanowany arras będzie można oglądać w połowie bieżącego roku na portalu Wirtualne Muzea Małopolski (www.muzea.malopolska.pl).
- Arras nie jest jedynym eksponatem pochodzącym z Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu, który będzie można podziwiać w wirtualnej przestrzeni. Digitalizowane są także m.in. niezwykle cenny posąg św. Stanisława, pochodzący z XIV w., oraz portret konny królewicza Władysława Zygmunta Wazy z XVII w. - poinformowała G. Gorgoń.
W ramach programu Wirtualne Muzea Małopolski 35 placówek udostępnia swoje eksponaty do cyfrowego kopiowania. Na razie w sieci znalazło się kilkaset obiektów.
Cyfrowe wizerunki małopolskich eksponatów powstają w pierwszej w Polsce Regionalnej Pracowni Digitalizacji. Wykonuje się je m.in. w formatach 2D i 3D HD. Dzięki temu można było stworzyć wirtualną bazę danych, mogącą służyć zarówno do badań naukowych, jak i prezentacji w sieci.
Prezentacja sieciowa jest bardzo ciekawa. Są galerie zdjęć, animacje, opowieści o eksponatach, które snują m.in. Anna Dymna i Krzysztof Globisz.
Dzięki technologii 3D HD, niektóre eksponaty można obracać na wszystkie strony i przybliżać, oglądając dokładnie detale. Można zobaczyć m.in. obiekty sakralne, chatę z Bronowic, szopki krakowskie, obrazy, grafiki, fotografie, pamiątki po Karolu Wojtyle, komplet 12 łyżek z postaciami apostołów, sarkofag z mumią kapłanki bogini Izydy. Są rzeczy malutkie, np. 21-milimetrowa złota moneta króla Władysława IV Wazy, i wielkie - np. ponadpięciometrowy kajak Karola Wojtyły.