Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Kapłan Gorców

Odszedł opiekun kaplicy papieskiej pod Turbaczem. Spocznie w Zakopanem.

17 marca w nowotarskim szpitalu zmarł ks. Kazimierz Krakowczyk, wieloletni duszpasterz i opiekun kaplicy Matki Bożej Królowej Gorców pod Turbaczem. Był sercaninem, który przez 35 lat pracował wśród gorczańskich górali, turystów, ratowników górskich i podhalańskich lotników.

Od stanu wojennego pełnił rolę gospodarza słynnych Mszy św. ludzi gór na Polanie Rusnakowej, gdzie ks. Józef Tischner wygłaszał do 1997 r. kazania o "ślebodzie". Oczkiem w głowie była dla ks. Krakowczyka kaplica papieska, wzniesiona i dedykowana papieżowi Janowi Pawłowi II z okazji jego pielgrzymki do Nowego Targu w 1979 r.  Postawiona została według pomysłu Czesława Pajerskiego, na planie krzyża Virtuti Militari, a jeden z kluczy do niej otrzymał papież.

Mieszkający poza sezonem w domu sercanów w Zakopanem ks. Kazimierz był jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci Gorców. Odszedł na wieczną wartę w nowotarskim szpitalu. Spocznie na cmentarzu w Zakopanem.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma