Nowy numer 42/2020 Archiwum

Studiuj na Podhalu!

Już po raz kolejny Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu zorganizowała dzień otwarty dla maturzystów z regionu. Jednak wśród żaków są osoby z całej Polski, a nawet Słowacji.

Dla tegorocznych maturzystów to już najwyższy czas zadecydować o wyborze drogi zawodowej. Aby tę decyzję ułatwić, Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu zorganizowała dzień otwarty. Osoby zainteresowane studiowaniem na kierunkach oferowanych przez PPWSZ mogły zapytać samych studentów, którzy opiekowali się stoiskami swoich instytutów, o szczegóły dotyczące danego kierunku i kulisy akademickiego życia.

Całość została zorganizowana w okazałym Centrum Dydaktyczno-Bibliotecznym PPWSZ. Po wykładzie zwiedzający mogli obejrzeć cały obiekt. Być może już niedługo będą z niego korzystać jako studenci.

Obecnie uczelnia daje możliwość studiowania na jedenastu kierunkach: architekturze i urbanistyce, inżynierii środowiska, gospodarce przestrzennej, ochronie środowiska,  filologii polskiej i angielskiej, fizjoterapii, turystyce i rekreacji, pielęgniarstwie, ratownictwie medycznym i kosmetologii. Warto wspomnieć, że nie jest to filia, ani oddział innej placówki, ale odrębna uczelnia z własnym statutem i władzami, z siedzibą w Nowym Targu i zarówno zajęcia, jak i egzaminy (włącznie z obroną prac dyplomowych, licencjackich i magisterskich) odbywają się na miejscu.

Tytuł magistra PPWSZ oferuje obecnie tylko na kierunku pielęgniarstwo, natomiast już obejmując stanowisko rektora uczelni prof. Iwon Grys zadeklarował, że chciałby w czasie swojej kadencji zmienić uczelnię w Akademię Podhalańską, co wiąże się ze zdobyciem akredytacji Ministerstwa Edukacji na kształcenie magistrów na co najmniej jeszcze dwóch kierunkach.

O Podhalańskiej Alma Mater, jak ta szkoła jest określana przez niektórych, pisaliśmy wielokrotnie. Środki na jej utrzymanie pochodzą m.in. od podhalańskich samorządów. Ostatnio wśród nowotarskich rajców miejskich taka pomoc wzbudziła wątpliwości. - Może lepiej wspomóc żłobki - mówił na sesji radny Grzegorz Watycha. Problem w tym, że pieniądze potrzebne są zarówno na przedszkola, jak i na uczelnię.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama