Uczeni debatują o teraźniejszości i przyszłości uniwersytetów.
W Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego rozpoczęły się obrady Kongresu Kultury Akademickiej. Rozpoczyna on obchody jubileuszu 650-lecia uczelni.
- Namysł z udziałem wybitnych uczonych nad obecnym stanem szkolnictwa akademickiego i jego przyszłością wydał nam się dobrym, niesztampowym sposobem na uczczenie naszego jubileuszu - powiedział prof. Wojciech Nowak, rektor Wszechnicy Jagiellońskiej. - Król Kazimierz Wielki, zakładając naszą uczelnię, stwierdził: "Niechaj otworzy się orzeźwiające źródło nauk, a z jego pełności niech czerpią wszyscy naukami poić się pragnący". Chcemy się zastanowić, czy w dzisiejszych czasach globalizacji i tabloidyzacji szkoły wyższe spełniają dobrze swoją misję naukową i wychowawczą. Zadajemy sobie również pytanie o jakość kształcenia na uniwersytetach. Czy w czasach masowości edukacji w szkołach wyższych jeszcze kształcimy studentów czy już mechanicznie "produkujemy" absolwentów? – zastanawiał się rektor Nowak.
W otwarciu kongresu wzięła udział prof. Lena Kolarska-Bobińska, minister nauki i szkolnictwa wyższego.
Inicjatorem zorganizowania tej ważnej imprezy akademickiej był wybitny socjolog krakowski prof. Piotr Sztompka. Nie ograniczy się ona do jednodniowej sesji ogólnej. Grono wybitnych uczonych z całego kraju będzie przez trzy dni debatowało w grupach tematycznych.
- To ważne, że zebrali się tu najpoważniejsi ludzie w nauce polskiej. Daje to gwarancje, że debata nad jej kondycją będzie poważna - zauważył bp Grzegorz Ryś, który jest również uczonym, znawcą historii Kościoła, profesorem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
- Kongres może być bodźcem do zachowania tego, co dobre w kulturze świata akademickiego. Chodzi o zachowanie tożsamości uniwersytetu we współczesnych nam czasach gwałtownych zmian - dodał ks. prof. Władysław Zuziak, rektor UPJPII.
Uczeni zgadzają się, że uczelnie powinny reagować na potrzebę kształcenia fachowców niezbędnych w rozmaitych dziedzinach gospodarki czy administracji. Uczelnia nie może być jednak "fabryką" absolwentów na zamówienie.
- Nie wolno bowiem zapominać, że, niezależnie od zapotrzebowań gospodarczych czy politycznych, w badaniach naukowych wciąż najistotniejsze są zachowanie autonomii nauki i poszukiwanie prawdy. Nauka może się rozwijać jedynie w warunkach jawności, otwartości, podejmowania problemów, również tych niewygodnych dla decydentów czy zbyt skomplikowanych albo wydających się nieużytecznymi z punktu widzenia interesu społecznego. Tylko taka nauka, wyzwalająca z ideologicznych uproszczeń, nieograniczająca swojego zakresu poszukiwań i badań naukowych, ale podejmująca je z pełną odpowiedzialnością, może stanowić inspirację oraz dawać impulsy do rozwoju zarówno kulturowego, jak i cywilizacyjnego – stwierdził rektor Zuziak.
Informacje i materiały związane z Kongresem Kultury Akademickiej można znaleźć na stronie internetowej: www.kongresakademicki.pl.