Nowy numer 44/2020 Archiwum

Tężnia w Parku św. Kingi

W Wieliczce powstaje największą na południu Polski tężnia solankowa. To dobra wiadomość dla osób z chorobami górnych dróg oddechowych i schorzeniami dermatologicznymi.

Budowana przez Kopalnię Soli w Wieliczce tężnia solankowa (powstaje w Parku św. Kingi, w okolicy warzelni i skrzyżowania ulic Dembowskiego i Matejki) coraz bardziej pnie się w górę. Po wykonaniu prac ziemnych montowane są właśnie drewniane ramy konstrukcyjne – by tężnia powstała, potrzeba blisko ok. 500 metrów sześciennych drewna i ok. 3200 mkw. tarniny. Ramy mają wysokość ok. 9 metrów każda i połączone są belkami, a będą zwieńczone pomostem, na którym zostaną zabudowane koryta drewniane rozprowadzające solankę. Do zamontowania jest kilkadziesiąt takich ram. Powstają one w warsztacie stolarskim, a następnie są transportowane i montowane na miejscu. Ciekawostką jest fakt, iż elementy składające się na budowę każdej ramy przygotowywane są przy użyciu specjalnych obrabiarek sterowanych komputerowo. To unikalna metoda pozwalające na precyzyjny montaż ram na budowie. Na ramach montowany jest ruszt, na którym układane są wiązki tarniny.

Konstrukcja tężni ma owalny kształt i będzie miała objętość ok. 7600 metrów sześciennych. Znajdzie się w niej również wieża widokowa o wysokości ok. 26 metrów, która zapewni widok na Park św. Kingi, szyby górnicze i całe miasto. Powierzchnia inwestycji wynosi ok. 7500 mkw.! Do tej pory wykonano już roboty ziemne (m.in. stabilizację gruntu), żelbetonową misę, fundament wieży, pompownię wraz ze stropem, sieci technologiczne, kanalizację burzową i sieć wodociągową. Wykonywane są ciągi pieszo-jezdne, spacerowe, ogrodzenie tężni i zabezpieczenie skarpy po południowej stronie. Wznoszona jest też samonośna konstrukcja ramowa wykonana z drewna modrzewiowego.

–Tężnia uzupełni ofertę uzdrowiskową kopalni i będzie służyć nie tylko mieszkańcom i kuracjuszom, ale także turystom. Planujemy udostępnić ją już w sierpniu. Będzie to największy tego typu obiekt na południu Polski – mówi Kajetan d’Obyrn, prezes zarządu kopalni.

Do „produkcji” aerozolu w tężni będzie używana solanka nie w pełni nasycona pochodząca z dopływów wód do wyrobisk wielickiej kopalni. Instalacja solankowa tężni będzie częścią obecnego systemu utylizacji wód zasolonych, w którego skład wchodzi także warzelnia. Solanka pochodząca z dwóch kopalnianych ujęć na głębokości 235 metrów i 255 metrów posiada świadectwo potwierdzające, że jest leczniczą wodą mineralną.

Mikroklimat powstały wokół tężni wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy wegetatywnej, niedoczynności tarczycy, migren, schorzeń dermatologicznych, schorzeń przewodu pokarmowego. Naturalne inhalacje w otoczeniu tężni wzmacniają system immunologiczny organizmu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama