W 220. rocznicę wybuchu Insurekcji Kościuszkowskiej na krakowskim Rynku Głównym znów składał przysięgę Tadeusz Kościuszko.
W rolę Naczelnika wcielił się jeden z podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych im. Tadeusza Kościuszki z Wrocławia.
Ubrany w sukmanę krakowską, z wyciągniętą szablą w ręku, powtórzył słowa historycznej przysięgi: „Przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samowładności narodu i ugruntowaniu powszechnej wolności używać będę”.
- Wśród związanych z Kościuszką miejsc w Krakowie, są m. in. krypty wawelskie, miejsce jego pochówku, kopiec będący mogiłą symboliczną oraz płyta na Rynku Głównym, wyznaczająca teren na którym odbyła się historyczna przysięga - powiedział prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.
Uroczystości na Rynku zakończyła defilada pododdziałów i musztra paradna Orkiestry Wojskowej Garnizonu Kraków, dowodzonego przez gen. Adama Joksa. Poprzedziło je poranne złożenie kwiatów na sarkofagu z trumną Kościuszki w kryptach katedry wawelskiej.
Od 25 marca w Sali Kolumnowej Zamku Królewskiego na Wawelu można oglądać niewielki pokaz pamiątek po Tadeuszu Kościuszce.
- Muzeum Narodowe i Muzeum Czartoryskich ma znacznie więcej pamiątek po nim. Nasze jednak mimo, że nieliczne, są bardzo wzruszające - powiedział prof. Jan K. Ostrowski, dyrektor zamku wawelskiego.
Pokazano m. in. namalowany przez Jana Rustema niewielki portret Naczelnika, dwa pisane przez niego listy i trzy własnoręcznie przez niego wytoczone tabakierki.
- Tokarstwo było wielką pasją Kościuszki. Zachowały się liczne przedmioty, które wyszły spod jego tokarki i były następnie darowywane zaprzyjaźnionym osobom - powiedział prof. Ostrowski.
Jeden z prezentowanych listów ma bardzo osobisty charakter. Kościuszko napisał go w 1817 r. do księżnej Anny Jadwigi Sapieżyny, przy okazji przekazywania jej synowi, Leonowi, będącej w jego posiadaniu szabli wielkiego wezyra Kara Mustafy, zdobytej pod Wiedniem przez Jana III Sobieskiego.
Pamiątki w Sali Kolumnowej na pierwszym piętrze zamku można oglądać od 25 marca do 6 kwietnia 2014 r. Wystawa nieczynna: 30 III (niedziela), 31 III (poniedziałek). Wstęp: w ramach biletu na wystawę „Prywatne Apartamenty Królewskie” lub po pobraniu w kasach bezpłatnej wejściówki na określoną godzinę: 10.00, 12.00, 14.30.
Obchodom rocznicowym towarzyszył XXXVIII Bieg Kościuszkowski Szlakiem Pomników pamięci Tadeusza Kościuszki, organizowany przez Politechnikę Krakowską im. Tadeusza Kościuszki oraz AZS PK.
Biegacze wyruszyli sprzed Gmachu Głównego uczelni. Potem trasa ich biegu wiodła: ul. Warszawską, przez pl. Matejki, ul. Floriańską, Rynek Główny i dalej ul. Grodzką, Podzamcze, Bulwarami Wiślanymi przez ul. Kościuszki, Salwator, ul. św. Bronisławy, al. Waszyngtona na Kopiec Kościuszki. Na trasie biegu znalazło się także wzgórze wawelskie.