Od początku Wielkiego Postu w Krakowie trwają rekolekcje dla studentów. Niektóre potrwają aż do samych świąt.
Tematy tegorocznych rekolekcji są zróżnicowane. W kościele Dobrego Pasterza będzie można usłyszeć o życiu, które jest historią miłości. Rekolekcje będzie głosić o. Andrzej Cekiera OCD. "Po prostu o Jezusie" w parafii św. Brata Alberta będzie opowiadał ks. Wojciech Węgrzyniak, a o zwyczajach Boga, które się nie zmieniają, w kościele ojców karmelitów przy ulicy Rakowickiej mówi ks. Krzysztof Porosło.
Dialogowaną formę rekolekcji proponuje jezuickie duszpasterstwo akademickie "Waj". O "dwóch sztandarach" opowiadają tam o. Jacek Prusak i o. Józef Augustyn. W centralnym ośrodku duszpasterstwa akademickiego, w kolegiacie św. Anny, o "Wierze mimo wszystko" opowie z kolei o. Wojciech Kowalski SJ.
Nie tylko duchowni będą w tym roku głosić rekolekcje. W kościele Świętego Krzyża nauki będzie prowadzić Szkoła Nowej Ewangelizacji "Sursum Corda" zrzeszająca osoby świeckie.
Harmonogram krakowskich rekolekcji dla studentów mat. prasowe – W naukach nie do końca chodzi o trafienie do młodego człowieka. My nie jesteśmy od "szałowych" rekolekcji, gdzie będzie śmiesznie, ale też pusto. Raczej jesteśmy od tego, żeby stosować ewangeliczne metody, które nigdy się nie starzeją. Przede wszystkim musimy tego młodego człowieka ogarniać modlitwą – wyjaśnia ks. Dariusz Talik, archidiecezjalny duszpasterz akademicki. – Punktem centralnym każdych rekolekcji jest doświadczenie piękna, którym jest Bóg. To, czy człowiekowi rekolekcje się podobają, jest drugorzędną sprawą. Najważniejsze jest doświadczenie piękna, które go przemieni, takiego, przez które człowiek zrozumie, że naprawdę można pięknie żyć – dodaje kapłan.
Poza rekolekcjami w poszczególnych kościołach, ważnym wydarzeniem dla całego środowiska akademickiego w Krakowie będzie Droga Krzyżowa, która przejdzie ulicami miasta 6 kwietnia.