GN 42/2020 Archiwum

Mistrzowskie powitanie przejdź do galerii

Ponad 100 jeźdźców z banderii konnej, tort w kształcie skoczni w Soczi. Mieszkańcy rodzinnej miejscowości Kamila Stocha zgotowali mu powitanie z wielkimi honorami.

Pomimo niesprzyjającej pogody, na Bachledzkim Wierchu w Zębie zgromadziły się setki osób, a wśród nich oficjalny fan klub Kamila Stocha. Uroczyste powitanie naszego mistrza rozpoczęło się od parady przez Ząb. Dorożkę z Kamilem Stochem i jego żoną Ewą oraz rodzicami poprzedzali jeźdźcy z banderii konnej. Było ich około 100 i trzymali w rękach flagi narodowe.

Potem na scenie ustawionej na tle Tatr na Bachledzkim Wierchu Barbara Sobańska, dyrektor Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem, która pełniła rolę współprowadzącej imprezę, przywitała bohatera tego dnia. Na scenę zaprosiła również innych sportowców z polskiej kadry skoczków narciarskich. Byli też ich rodzice oraz przedstawiciele sportowców, reprezentujących inne zimowe dyscypliny.

Zdobytej Kryszatałowej Kuli oraz olimpijskiego złota Kamilowi Stochowi gratulowali przedstawiciele władz gminnych z Poronina, Zakopanego, władze powiatowe. Dojechali także reprezentanci władz wojewódzkich. Na scenie pojawili się również parlamentarzyści z regionu. Poseł Anna Paluch podarowała nawet naszemu skoczkowi obraz Matki Boskiej Pienińskiej. Gratulowała postawy prawdziwego Polaka i tego, że nie wstydzi się narodowych symboli.

Wielką niespodziankę sprawili Kamilowi strażacy z OSP w Zębie. Podarowali mu specjalny ozłocony kask. Poprosili zawodnika, aby był ich honorowym członkiem. – Tylko mam nadzieję, że nie będziecie mnie budzić na akcję o godz. 5 rano – zażartował Kamil. Sportowcowi gratulowali też przedstawiciele innych instytucji i organizacji, m.in. Związek Podhalan. Kamil otrzymał wiele bukietów kwiatów, m.in. od społeczności szkoły w Zębie, której jest absolwentem. Na scenie z wyrazami wdzięczności za pomoc szkole pojawiła się także Anna Słodyczka, dyrektor szkoły integracyjnej z oddziałami osób niepełnosprawnych, prowadzonej przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Częstochowie. A. Słodyczka od kilku lat pełni również obowiązki dyrektora Gminnego Zespołu Oświatowego w Czarnym Dunajcu. W Zębie był także wójt Józef Babicz.

Górale z Zębu zachęcali Kamila, aby zabrał się już za budowę własnego domu. W tym celu podarowali mu ogromny symboliczny sosrąb, czyli drewnianą belkę ozdobioną inskrypcją: "Rok Pański 2014". Do budowy domu nawiązał także wójt Poronina Bronisław Stoch, który przekazał sportowcowi kamień węgielny.

Uroczystości w Zębie uświetnili kapela góralska, kabaret „Truteń”. Kamil i inni skoczkowie chętnie rozdawali autografy, pozowali do pamiątkowych zdjęć, chwilę rozmawiali z fanami. Znaleźli też czas na specjalną konferencję z dziennikarzami.

W jednym z najbliższych numerów GN przedstawiamy wywiad z Kamilem Stochem, którego udzieli specjalnie naszej redakcji.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama