Uroczystej Mszy św. w kościele Mariackim z okazji Dnia Świętości Życia przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz.
W homilii metropolita krakowski poruszył kilka ważnych i bardzo aktualnych w debacie społecznej problemów. – Każde życie człowieka jest święte i ostatecznie należy do Boga, również dlatego, że za jego ocalenie i wybawienie od śmierci wiecznej Syn Boży zapłacił najwyższą cenę – mówił kardynał, dodając, że konieczna jest dalsza i szeroka dyskusja nad dylematami moralnymi związanymi z metodą in vitro, która pozwoli jeszcze lepiej zrozumieć stanowisko Kościoła w tej sprawie. Zapewnił jednocześnie, że wszystkie dzieci narodzone dzięki tej metodzie mają prawo być kochane i są przez Kościół kochane.
Jak zauważył kardynał Dziwisz, we współczesnym świecie przykazanie „Nie zabijaj” łamane jest na wiele sposobów, także w najbardziej dramatycznie. – Jakże boleśnie przeżywaliśmy ostatnio tragiczne wydarzenia na Ukrainie, gdzie brat strzelał do brata i gdzie przelewała się krew zabitych i rannych. Prawda o świętości życia ludzkiego jest też naruszana przez zbyt małą troskę o ludzi chorych czy niepełnosprawnych. W Polsce pacjenci, również ci chorujący na raka, czekają w niekończących się kolejkach na niezbędną pomoc medyczną. Rodzinom opiekującym się niepełnosprawnymi dziećmi brakuje realnej pomocy finansowej. Jeżeli nas – jako państwa – na to nie stać, to na co nas stać? – podkreślał hierarcha, nawiązując również do hasła tegorocznego Dnia Świętości Życia: „Rodzina rodzi świętych”. – Rodzina stanowi swoiste laboratorium wypracowywania postaw dobroci i miłości, ofiarności i solidarności, cierpliwości, przebaczenia i pojednania. Trzeba ją wspierać – apelował kard. Dziwisz, dziękując tym, którzy bez wytchnienia bronią życia, a szczególnie tego poczętego, zagrożonego i bezbronnego. – Wasza modlitwa przynosi owoce, budzi sumienia, ratuje życie. Dlatego trzeba cały czas walczyć o dzieci poczęte, zwłaszcza te z rozpoznanymi w łonie matki wadami, które można zgodnie z prawem zabić. Trzeba modlić się o dar świętości życia, szacunek dla niego na wszystkich jego etapach i we wszystkich formach oraz przejrzenie dla wszystkich naruszających świętość życia. Módlmy się, aby w naszym mieście, w naszej archidiecezji, w naszej ojczyźnie i na całym świecie dochodziła do głosu cywilizacja dobra, miłości i życia. Módlmy się o to za wstawiennictwem błogosławionego, świętego Jana Pawła II – apelował metropolita krakowski.
Jak co roku, podczas tej Mszy św. wiele osób podjęło Duchową Adopcję Dziecka Poczętego zobowiązując się do codziennej modlitwy dziesiątką Różańca (odmawianą przez 9 miesięcy) za nienarodzone dziecko zagrożone aborcją.