Trwają obchody 650. rocznicy konsekracji katedry wawelskiej. Przybył na nie kard. Stanisław Ryłko, legat papieski.
Świątynię pw. św. Stanisława BM i św. Wacława, która jest zwana „matką kościołów archidiecezji krakowskiej”, konsekrował 28 marca 1364 r. - w obecnym kształcie - arcybiskup gnieźnieński Jarosław Bogorya ze Skotnik.
- Została poświęcona Bogu w czwartek po Wielkanocy. Wielkanoc w 1364 r. wypadła 24 marca. Czwartek po zmartwychwstaniu to 28 marca. Katedra została konsekrowana w oktawie Wielkanocy. Radości Paschy towarzyszyła radość z oddania Bogu na własność królewskiego kościoła stołecznego miasta Krakowa - powiedział 27 marca kard. Stanisław Dziwisz w katedrze wawelskiej, podczas inauguracji uroczystości jubileuszowych.
Zapoczątkowała je intronizacja relikwii św. Stanisława BM, św. Jadwigi Królowej i bł. Jana Pawła II. - Katedra jest ich sanktuarium. Umieszczone zostały obok krzyża złożonego z koron książęcych Bolesława Wstydliwego i św. Kingi. Wobec nich wysłuchaliśmy hymnu „Gaude Mater”, śpiewanego św. Stanisławowi, bo to jego hymn, ale także śpiewanego w wielkie uroczystości - stwierdził metropolita krakowski.
Papieża Franciszka, który wystosował do uczestników uroczystości specjalny list, reprezentował legat kard. Ryłko, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Świeckich, który wciąż jest także kapłanem archidiecezji krakowskiej.
- Katedra wawelska to żywa księga historii ojczystej, nad którą pochylamy się dzisiaj ze szczególnym pietyzmem i miłością. Ale to także świadek wiary naszych praojców, ciągle żywe dziedzictwo ducha, które trzeba z wdzięcznością przyjmować i przekazywać następnym pokoleniom - powiedział legat papieski.
Kard. Dziwisz przypomniał związki z katedrą Karola Wojtyły, który 50 lat temu, 8 marca 1964 r., odbył ingres do tej świątyni jako arcybiskup metropolita krakowski.
- Dla kard. Wojtyły, czego później dał wiele dowodów, katedra wawelska była szczególnym przybytkiem Boga z ludźmi, polskim Betlejem, wieczernikiem naszych dziejów, sanktuarium narodu. Jubileusz katedry związał się i z jego ingresem, i jego rychłą kanonizacją - powiedział kard. Dziwisz.
Konsekrację i dzieje katedry przypomniano w murach świątyni wystąpieniami uczestników sesji naukowej. Prof. Jerzy Wyrozumski, wybitny znawca dziejów średniowiecza, sekretarz generalny PAU, mówił o początkach katedry w jej gotyckim kształcie. O samej uroczystości konsekracji sprzed 650 lat mówił zaś bp Grzegorz Ryś, który jest badaczem i znawcą historii Kościoła w średniowieczu.
W uroczystościach w katedrze wzięli również udział biskupi, członkowie wawelskiej Kapituły Katedralnej, prezydent Krakowa Jacek Majchrowski i Bogdan Zdrojewski, minister kultury i dziedzictwa narodowego.
W piątek 28 marca w auli Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej (ul. Podzamcze 8) do godz. 16 potrwają dalsze wystąpienia uczestników sesji jubileuszowej.
O godz. 16.30 pod przewodnictwem kard. Ryłki w katedrze rozpocznie się Msza św., która zakończy jubileusz 650-lecia konsekracji „matki kościołów archidiecezji krakowskiej”.