GN 43/2020 Archiwum

Sceniczna odwaga przejdź do galerii

W Nowym Targu już 13., a w Mszanie Dolnej drugi raz społeczność mieszkańców zaangażowała się w przygotowanie Misterium Męki Pańskiej.

Mocną stroną misterium w Mszanie był niewątpliwe odtwórca postaci Jezusa - pochodzący z Libiąża Krzysztof Bigaj. Ma on niewątpliwie duszę artystyczną, ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Aktor wykazał się też niezwykłym talentem muzycznym. Oto Matka Boska lamentuje nad Synem, a ten śpiewa o swoim losie.

W misterium "Pójdź za mną" wystąpiło 62 aktorów. Pomysłodawcą i reżyserem spektaklu jest ks. Rafał Piórkowski, wikariusz parafii św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej, któremu pomagała polonistka Katarzyna Wasilewska. Ks. Rafał z wielkim powodzeniem wcielił się w rolę Heroda. Na scenie pojawili się reprezentanci różnych grup społecznych miasta. Byli dyrektorzy szkół, przedsiębiorcy, urzędnicy, uczniowie, młodzież, strażacy, chórzyści.

O scenografię zadbali pracownicy MOK. Nie zabrakło efektów specjalnych, jak grzmoty, błyskawice, cykady w Ogrodzie Oliwnym. Zachwycała też muzyka, którą dobrał Andrzej Leśniak, nauczyciel muzyki w ZSM nr 2.

W tym roku w misterium pojawiło się kilka nowych scen. Widzowie śledzą m. in. spotkanie Jezusa z Samarytanką i próbę przesłuchania Chrystusa na dworze Heroda.

Na najbliższe dwa tygodnie zaplanowano 8 spektakli i rozdano 1400 wejściówek. Wszystkie przedstawienia odbywają się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Mszanie Dolnej. Najbliższe przedstawienia: sobota (5 kwietnia) - o godz. 16 i 19.30, środa (9 kwietnia) - godz. 19, czwartek (10 kwietnia) - godz. 19, niedziela (13 kwietnia) - godz. 19.30 i poniedziałek (14 kwietnia) - godz. 19.

Misterium Męki Pańskiej grane jest również przez mieszkańców Nowego Targu pod auspicjami tamtejszej parafii pw. bł. Jana Pawła II. Współorganizatorami przedstawień są: Urząd Miasta, Starostwo Powiatowe, Powiatowe Centrum Kultury oraz Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu.

Jak powiedział na zakończenie premierowego spektaklu ks. Jan Karlak, proboszcz parafii bł. Jana Pawła II, tegoroczne misterium wpisuje się w przygotowania regionu Podhala do kanonizacji błogosławionego Jana Pawła II, Honorowego Obywatela Nowego Targu.

Jednocześnie tytuł misterium - "Wierzę w Syna Bożego" - jest nawiązaniem do hasła tegorocznego roku duszpasterskiego w Polsce i postawieniem sobie pytania o naszą wiarę w Jezusa Chrystusa. - Oby nigdy nie zabrakło nam odwagi, by wyznać, że Jezus jest jedynym zbawicielem naszego świata - podkreślił w mowie do widzów ks. Karlak. Reżyserami tegorocznego spektaklu są ks. Jarosław Sachaj i ks. Artur Czepiel.

Spektakle na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury w Nowym Targu odbędą się jeszcze 4 kwietnia o godz. 18, 5 kwietnia o godz. 15 i 18 oraz 6 kwietnia o godz. 15 i 18.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama