Nowy numer 09/2024 Archiwum

Pamiętają o Gaździe Świata

Społeczność Nowego Targu pamięta o bł. Janie Pawle II. 2 kwietnia odbyły się uroczystości upamiętniające odejście ojca świętego. Na Giewoncie grupa zakopiańczyków oświetliła krzyż z agregatu prądotwórczego.

Burmistrz Marek Fryźlewicz oraz przewodniczący rady miasta Paweł Liszka upamiętniając 9. rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II złożyli kosze kwiatów i zapalili znicze pod jego tablicą na Rynku i pomnikiem na nowotarskim lotnisku, miejscu spotkania papieża z góralami w 1979 r. Przez kilka ostatnich dni zamiast "Idzie Jasiek na zbój" - hejnału miasta, odgrywana była jedna zwrotka "Barki" - ulubionej pieśni ojca świętego.

Przypomnijmy, że Nowy Targ jest jednym z tzw. miast papieskich, tzn. tych, które w trakcie swojego pontyfikatu odwiedził papież Jan Paweł II. Ojciec święty przyjął także uchwalone przez radę miasta honorowe obywatelstwo, stało się to podczas wizyty w sąsiednim Ludźmierzu w 1997 r. Imię błogosławionego nosi Szkoła Podstawowa nr 3, jedna z ulic, Podhalański Szpital Specjalistyczny.

Żywym jego pomnikiem jest stacja Caritas działająca przy parafii św. Jadwigi, a w dniu uznania błogosławionym wezwanie Jana Pawła II przyjęła parafia na Równi Szaflarskiej. Dwa lata temu w willę "Szarotka" wmurowana została tablica upamiętniająca noclegi ks. Karola Wojtyły przed gorczańskimi wędrówkami ze studentami.

Uroczystości upamiętniające Jana Pawła II odbyły się również w Kluszkowcach. W wielu miejscach odbyły się także warty pamięci, m.in. na nowotarskim Zadziale. W tym miejscu czuwanie modlitewne zorganizowały miejscowy oddział Związku Podhalan.

Tradycyjnie, jak w poprzednich latach, 2 kwietnia dokładnie o godz. 21.37 został podświetlony krzyż na Giewoncie przez grupę zakopiańczyków.

Szczególny przebieg wieczorne czuwanie miało w parafii góralskiej Ciche-Miętustwo. Tam na zakończenie rekolekcji ks. Jarosław Cielecki z Watykanu, które je prowadził poprosił górali, aby przynieśli świece. Zostały zapalone o godz. 21.37. - Zanieście je w okresie świątecznym na groby bliskich zmarłych - zachęcał ks. Cielecki. Przekazał góralom wiele wzruszających opowieści o bł. Janie Pawle II i pracy u jego boku. Kapłan obsługiwał od strony medialnej wizyty apostolskie z polskim papieżem.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy