Reklama

    Nowy numer 13/2023 Archiwum

Chcemy iść z Tobą przejdź do galerii

W Drodze Krzyżowej górale nieśli kilkumetrowy drewniany krzyż, oświetlony przez pochodnie trzymane przez ministrantów i strażaków z OSP.

Górale z Nowego Targu w piątek 4 kwietnia wieczorem przeszli ulicami miasta w Drodze Krzyżowej. W czasie nabożeństwa rozważano fragmenty przemówień bł. Jana Pawła II.

Nabożeństwo rozpoczęło się przy największym kościele w mieście - pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Następnie wierni, a zgromadziło się ich kilka tysięcy, przeszli głównymi ulicami miasta, m.in. al. Tysiąclecia, Kopernika i Szaflarską.

Kilkumetrowy krzyż od stacji do stacji nieśli przedstawiciele różnych grup, organizacji (m.in. Akcji Katolickiej, Służby Maltańskiej, Rycerzy Kolumba), a także księża (m.in. nowotarscy proboszczowie ks. Stanisław Strojek z parafii NSPJ i ks. Marian Wanat z parafii św. Katarzyny oraz ks. Stanisław Chlebek z Nowego Targu-Kowańca), matki, ojcowie. Oni też czytali rozważania. – Panie Jezu, w tym szczególnym czasie Wielkiego Postu stajemy na początku Drogi Krzyżowej, by iść z Tobą przez poszczególne stacje i odkrywać ślady Twojej miłości naznaczonej krzyżem, bólem i cierpieniem. Będziemy rozważać słowa bł. Jana Pawła II. On sam tę miłość odkrywał, kiedy w każdy piątek modlił się nabożeństwem Drogi Krzyżowej, kiedy odprawiał Msze św., spotykał się z ludźmi i kiedy doświadczał cierpienia -mówił ks. Ryszard Kilanowicz, współprowadzący całe nabożeństwo.

Na Drogę Krzyżową przyszli przedstawiciele Związku Podhalan z miasta, ubrani w stroje regionalne. Było wiele rodzin z dziećmi. Krzyż poprzedzali ministranci z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, trzymający w ręku pochodnie. Wierni w czasie nabożeństwa nieśli zapalone świece. Nowotarżanie z ulic, którymi niesiono krzyż, dołączali się do nabożeństwa. Inni, w skupieniu, stali w oknach.

Rozważania do poszczególnych stacji czytano w różnych miejscach w mieście, na skrzyżowaniach, przy szkole. Wtedy krzyż podnoszono do góry, pomagali w tym strażacy z OSP. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej zakończyło się na nowotarskim Rynku. Tam rozważano trzy ostatnie stacje, a wierni odśpiewali Apel Jasnogórski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy