XVIII-wieczne Gorzkie Żale zabrzmiały w bazylice oo. franciszkanów w jazzowej aranżacji.
Nietypowe wykonanie pasyjnego dzieła było częścią projektu "Pax et Bonum et Musica", realizowanego przez oo. franciszkanów i krakowską Akademię Muzyczną.
Pomysłodawcą projektu jest o. Jacek Wójtowicz OFM. – Udało nam się zaprosić do tego spotkania znanego muzyka jazzowego i klasycznego Dominika Wanię – cieszył się, zapowiadając koncert, zakonnik. Oprócz D. Wani w koncercie wzięli udział Agata Jędrysiak, wokalistka, tancerka i aktorka, a także sam o. J. Wójtowicz, który z muzyką związany jest od dziecka.
Gorzkie Żale powstały na początku XVIII w. w środowisku Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo i Bractwa św. Rocha przy kościele Świętego Krzyża w Warszawie. Są nabożeństwem rdzennie polskim. Ich melodia odznacza się niezwykłą prostotą rytmiczną i symetrią budowy. Całość utrzymana jest w tonacjach kościelnych i bardzo zbliżona do psalmodii gregoriańskiej, podobnie jak np. psalmy nieszporne.
Tekst Gorzkich Żali do czasów współczesnych zachował oryginalne, staropolskie brzmienie. Struktura tego nabożeństwa opiera się na strukturze dawnej jutrzni i składa się z trzech części. Rozpoczyna się "Zachętą" i wzbudzeniem intencji (czytanie). W każdej z trzech części znajdują się hymn i dwie pieśni.