O roli Krakowa w odzyskaniu niepodległości mówiono na sesji naukowej.
Pierwszej Kompanii Kadrowej, polskiemu oddziałowi zbrojnemu, który rozpoczął zbrojną walkę o niepodległość, poświęcił swoje wystąpienie prof. Jacek Majchrowski. Prezydent Krakowa jest bowiem jednocześnie znanym badaczem historii walk o niepodległość. Stwierdził, że ustalenie składu personalnego oraz ilościowego tego oddziału nie było łatwe, gdyż już po czterech miesiącach od wyruszenia do boju nastąpiły w nim znaczące zmiany.
- Za członka Pierwszej Kompanii Kadrowej uważałem tego, kto spełniał jeden z trzech warunków. Po pierwsze: należał do oddziału, który rozpoczął działania wojenne wojska polskiego. Ta ogólna formuła pozwala na zaliczenie do składu „Kadrówki” pierwszego patrolu konnego „Beliny”. Po drugie: wszedł w skład oddziału sformowanego 3 sierpnia na krakowskich Błoniach. Ta formuła pozwala na wliczenie do Kompanii tych, którzy należąc do oddziału nie wyszli z nim świtem 6 sierpnia. Po trzecie: wyszedł z oddziałem 6 sierpnia o trzeciej z minutami rano. To z kolei pozwala na zaliczenie do oddziału tychy, którzy weszli w jego skład między 3 a 6 sierpnia - powiedział prof. Majchrowski.
Stwierdził, że spośród 165 członków „Kadrówki”, 13 zostało generałami. - Jeden z „kadrowiaków”, Władysław Belina-Prażmowski był moim poprzednikiem na stanowisku prezydenta Krakowa. Politycznie różnili się między sobą, lecz łączyła ich idea niepodległości Polski - podsumował swe rozważania prof. Majchrowski.
Sesji towarzyszyła niewielka wystawa pamiątek ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Można było zobaczyć m.in. popiersie Józefa Piłsudskiego dłuta Konstantego Laszczki, obraz Jerzego Kossaka „Bitwa pod Laskami 1914”, gdzie na czele strzelców widać postać Edwarda Śmigłego-Rydza, późniejszego marszałka Polski, zestaw orłów legionowych oraz tzw. Tarczę Legionów pochodzącą z Żółkwi.
- Warto dodać, że miejsce naszych obrad, pałac Wielopolskich, jest także pamiątką zmagań niepodległościowych sprzed stu lat. W tym budynku powstał bowiem w 1914 r. Naczelny Komitet Narodowy, który stanowił zaplecze polityczne Legionów Polskich - przypomniał prof. Tomasz Gąsowski, historyk z UJ.