Nowy numer 3/2021 Archiwum

Bóg w pozytywnym chaosie

Około 230 osób z całej diecezji wzięło udział w XII Forum Młodych Archidiecezji Krakowskiej.

Spotkanie, któremu towarzyszyło hasło zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Mateusza: „Błogosławieni ubodzy, albowiem do nich należy Królestwo Niebieskie”, rozpoczęło się w piątkowe popołudnie Drogą Krzyżową i Mszą św. w kościele św. Mikołaja.

– Duch przez posługę Kościoła mówi o ubóstwie. Na rozpoczęcie forum mówi to młodym ludziom ze smartfonami w kieszeniach. Młodym ludziom marzącym o własnym samochodzie, myślącym o pieniądzach na wakacje, skąd je wytrzasnąć. Albo o nowym modelu tabletu. Ubóstwo młodego człowieka polega na dostrzeganiu w swoim życiu darów Boga, na umiejętnym przeżywaniu braków i na dziękowaniu za wszystko Bogu i ludziom – podkreślał w kazaniu ks. Dariusz Talik, diecezjalny duszpasterz studentów.

Sobotę uczestnicy forum rozpoczęli od wspólnej modlitwy, a w kościele Matki Bożej Wspomożenia Wiernych na Dębnikach poznawali postać Jana Tyranowskiego, człowieka, który miał wielki wpływ na wychowanie młodego Karola Wojtyły. – Tylko tacy ludzie są piękni, którzy mają dobry wpływ na życie dobrego człowieka. Którzy wnoszą w życie drugiego człowieka coś pozytywnego. Takim właśnie człowiekiem był Jan Tyranowski, który odcisnął wielkie piętno na życiu Karola Wojtyły – mówił do młodzieży ks. Paweł Kubani.

Najważniejszym dniem forum była jednak niedziela. Jego uczestnicy wzięli bowiem udział w spotkaniu młodych w Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, gdzie przedstawiciele różnych parafii odebrali symbole Światowych Dni Młodzieży i zawieźli je do swoich wspólnot.

– Uwielbiam atmosferę forum, gdzie każdy chce, aby drugi człowiek się uśmiechał. Wielu ludzi poświęca swój czas, swoją energię i nieprzespane noce, żeby inni dobrze duchowo przeżyli ten czas. Wielu z nas nie wie, co to znaczy być ubogim w duchu, i dobrze jest odkrywać różne interpretacje tego słowa – podsumowuje forum Marianna z Belęcina. – Podczas forum możemy spotkać Boga w pozytywnym chaosie. Wszyscy tutaj wiemy, że najważniejszy jest On i dla niego tutaj przyjechaliśmy – dodaje Natalia.

Podczas trzech dni forum trwała wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu.

Forum Młodych od 12 lat organizowane jest przez Ruch Apostolstwa Młodzieży. To wydarzenie jest odpowiedzią na wezwanie Jana Pawła II, żeby Niedziela Palmowa była świętem młodych w diecezjach. Na początku spotkanie było jednodniowe, a od kilku lat trwa trzy dni. Temat każdego forum nawiązuje do orędzia papieża na Światowy Dzień Młodzieży.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama