Nowy numer 25/2018 Archiwum

Wielki Tydzień w Kalwarii Zebrzydowskiej

Scena wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy rozpoczęła w Niedzielę Palmową obchody Wielkiego Tygodnia w sanktuarium pasyjno-maryjnym w Kalwarii Zebrzydowskiej. Uroczystości, przeplatane kolejnymi scenami inscenizacji biblijnego dramatu, gromadzą co roku niezliczone rzesze wiernych. Najwięcej pielgrzymów odwiedzi okolice góry Żar w Wielki Piątek, kiedy tutejszymi Dróżkami przejdzie tradycyjna Droga Krzyżowa.

Alumni bernardyńskiego seminarium, przewodnicy kalwaryjscy oraz pielgrzymi z różnych stron Polski kolejny raz odtworzyli dziś triumfalny „Wjazd Chrystusa na osiołku do Jerozolimy” oraz scenę „Wypędzenia przekupniów”. W postać Jezusa wcielił się po raz kolejny brat Terencjan, kleryk bernardyńskiego seminarium duchownego.

Jak co roku w ciągu wielkotygodniowych uroczystości Kalwarię odwiedzą dziesiątki tysięcy pielgrzymów z różnych stron Polski i Europy. Uczestnicy kalwaryjskiego Misterium nie traktują przedstawienia jako teatru, ale jako wielką modlitwę i nabożeństwo.

Scenom wjazdu Jezusa na osiołku do Jerozolimy oraz wypędzenia przekupniów ze świątyni przyglądały się dziś rzesze wiernych. Zasadnicza część misterium Męki Pańskiej rozpocznie się w Wielką Środę. Wówczas wierni ujrzą sceny "Uczty u Szymona" i "Zdrady Judasza".

Tradycyjnie w obchodach Wielkiego Tygodnia w sanktuarium kalwaryjskim wezmą udział biskupi krakowscy. W Wielki Piątek ok. godz. 8.00 przy kaplicy „u Piłata” do zgromadzonych pielgrzymów kazanie wygłosi metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz. Natomiast liturgii Męki Pańskiej na zakończenie Misterium Pasyjnego przewodniczyć będzie bp Jan Szkodoń. Hierarcha odprawi również Mszę Rezurekcyjną w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

Kalwaryjskie Misterium Pasyjne, biorące swój początek w pierwszej połowie XVII w., po zreformowaniu go po II wojnie światowej, gromadzi rzesze pielgrzymów i turystów z kraju i z zagranicy. Misterium w Kalwarii jest odtwarzane każdego roku, w poszczególne dni Wielkiego Tygodnia. Odbywa się w plenerze na Dróżkach Kalwaryjskich na przestrzeni około 6 kilometrów.

Inscenizacja procesji palmowej, z modlitwami, śpiewami i dialogami, po raz pierwszy po II wojnie światowej została przedstawiona w kalwaryjskim sanktuarium w 1947 roku. Od tamtego czasu stała się ona nieodłączną częścią Chwalebnego Misterium Męki Pańskiej.

« 1 »

Zobacz także

 • Pielgrzym Kalwaryjski
  14.04.2014 08:05
  Moglibyście dać aktualne zdjęcia a nie zdjęcia kleryków, których już od ładnych kilku lat nie ma w Kalwarii. Znam dobrze to miejsce :)
  doceń 1
 • bbbbb
  14.04.2014 08:50
  rzeczywiście zdjęcie jest z XIX wieku
  doceń 1
 • uczennica6
  14.04.2014 11:38

  Osoba odtwarzająca rolę Pana Jezusa - uśmiechnięta, idący w orszaku - zadowoleni. Tak jest na zdjęciu, nie wiem jak było w rzeczywistości. Mnie boli ten wjadz Jezusa do Jerozolimy. Wiem, że i sam Jezus cierpiał gdy szedł na stracenie, a to początek triumfalnego wjazdu. Dlaczego "triumfalnego"? Jezus zna swój cel ziemski, idący za Nim - różnie, ale jedno jest pewne - śmierć człowieka ( w tym przypadku Boga), choć była celem dla Jezusa - nie napawa radością w oczach dzisiejszego człowieka.

  doceń 0
 • jestyś
  15.04.2014 18:05
  Na aktualne zdjęcia nie ma co liczyć. Redakcja Gościa Krakowskiego udaje, że pracuje. Proszę prześledzić, z jakim opóźnieniem pojawiają się artykuły. Mnie to oburza. W porównaniu z mobilnością innych oddziałów Gościa N. to, co tu się wyprawia jest nie do zaakceptowania!
  doceń 1

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma