Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Igrzyska Kraków 2022 pod lupą CBA

Jeżeli igrzyska olimpijskie w Krakowie będą zbliżały się do realnego etapu, będziemy się nimi interesować, nie z uwagi na potencjalną korupcję, ale bezpieczeństwo środków finansowych, które związane są z takimi przedsięwzięciami - powiedział szef CBA Paweł Wojtunik.

W sobotę posłanka Jagna Marczułajtis-Walczak poinformowała o rezygnacji z kierowania Komitetem Konkursowym Zimowych Igrzysk Olimpijskich Kraków 2022.

Powodem rezygnacji miała być "nagonka medialna" na jej osobę, którą miały wywołać działania jej męża Andrzeja Walczaka. Według mediów miał on namawiać dziennikarzy do przychylnych publikacji nt. organizacji zimowych igrzysk w Krakowie.

Wojtunik pytany był w poniedziałek rano w RMF FM, czy igrzyska olimpijskie w Krakowie budzą zainteresowanie CBA. "W przyszłości, jeżeli będą zbliżały się do realnego etapu przygotowań organizacyjnych, niewątpliwie tak będzie, ze względu na angażowane duże środki. Nie z uwagi na potencjalną korupcję, ale z uwagi na bezpieczeństwo środków finansowych" - powiedział.

Przyznał, że również sprawa ewentualnych nacisków na dziennikarzy interesuje CBA. "To przedsięwzięcie jest przedsięwzięciem dużej rangi, w związku z tym ta sprawa również nas interesuje, choć nie przesądzam o tym, w jakim charakterze się nią interesujemy" - podkreślił.

Jego zdaniem jest to raczej "incydent natury etycznej, moralnej". "Ale my jesteśmy bardzo chłonni, ciekawi wszystkiego, co się dzieje dookoła również tego przedsięwzięcia" - dodał.

Pytany, czy CBA przygląda się temu, co dzieje się w Krakowie ws. igrzysk, Wojtunik potwierdził. "Przyglądamy się. Dużą częścią naszej działalności jest działalność analityczna" - dodał.

Przypomniał, że z organizacją takiego przedsięwzięcia wiążą się duże pieniądze. "Jak duże pieniądze to i duża pokusa. Pieniądze są jednym z czynników korupcjogennych, chociaż chciałbym, żeby korupcja przy tego typu przedsięwzięciu nie wystąpiła" - zaznaczył Wojtunik.

Pytany, czy CBA nie powinno przestrzegać organizatorów o zagrożeniach związanych z lobbowaniem, jeżeli chodzi o zdobywanie poparcia dla igrzysk olimpijskich, Wojtunik wyraził przekonanie, że organizatorzy są świadomi tych zagrożeń. "My oczywiście służymy, kiedy będziemy pytani, swoją wiedzą i ewentualnym szkoleniem w tej dziedzinie" - podkreślił.

Zgodnie z realizacją zapisu uchwały Rady Miasta Krakowa z dnia 26 czerwca 2013 r. zostało utworzone Stowarzyszenie Jednostek Samorządu Terytorialnego "Komitet Konkursowy Kraków 2022", którego członkami założycielami są Gmina Miejska Kraków, Miasto Zakopane oraz Województwo Małopolskie. Stowarzyszenie zostało wpisane do Krajowego Rejestru Sądowego 24 października 2013 r. Obecnie oprócz wymienionych członków założycieli Stowarzyszenie współtworzą: Miasto Oświęcim, Gminy Kościelisko oraz Bukowina Tatrzańska.

O prawo przeprowadzenia zimowych igrzysk w 2022 roku walczy pięć miast: Pekin, Ałmaty, Lwów, Oslo i Kraków. Decyzja, kto będzie gospodarzem zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 roku.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy