Nowy numer 24/2018 Archiwum

Żywy eksponat

W radzie krakowskiego Muzeum PRL zasiadł... członek najwyższych władz PZPR z okresu stanu wojennego.

Muzeum PRL nie ma szczęścia. Wymyślone przez Krystynę Zachwatowicz i Andrzeja Wajdę, zaczęło działać dynamicznie w 2008 r. Czekając na scenariusz wystawy stałej, w jego siedzibie w budynku dawnego nowohuckiego kina „Światowid” organizowane są ciekawe wystawy, zaś „na mieście” happeningi przeznaczone głównie dla niepamiętającej PRL młodzieży. Kontrowersje wokół scenariusza wystawy stałej, który nie podobał się m.in. pomysłodawcom muzeum, doprowadziły do przejęcia placówki przez miasto. Zamknięto ją jednak na cztery spusty, zaś eksponaty wywieziono do Warszawy.

Opóźniło to znacznie ponowne otwarcie placówki. Jedynym widocznym objawem jej istnienia jest powołana niedawno przez prezydenta Krakowa Rada Muzeum. Dziwi tylko,  że w jej składzie znalazł się m.in. prof. Hieronim Kubiak, członek najwyższych władz PZPR w okresie stanu wojennego - sekretarz Komitetu Centralnego i członek Biura Politycznego. To dziwna decyzja. Idąc tym tropem, do Rady Muzeum Ofiar Komunizmu, które ma powstać przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, można by powołać gen. Czesława Kiszczaka, byłego oficera komunistycznej Informacji Wojskowej, a potem ministra spraw wewnętrznych. Dla prof. Kubiaka widziałbym inną rolę w Muzeum PRL. Mógłby być po prostu... żywym eksponatem.

O muzeum czytaj także TUTAJ.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma