GN 43/2020 Archiwum

Solna Droga Krzyżowa

Wieliccy górnicy oraz mieszkańcy po raz 5. uczestniczyli w podziemnej Drodze Krzyżowej.

W Wielki Piątek, na głębokości 100 m, górnicy w galowych mundurach przeszli pochylnią Barącza, w której znajdują się wyrzeźbione w lipowym drewnie stacje Męki Pańskiej. Odprawianie tej Drogi Krzyżowej to wyraz górniczej wiary, przywiązania do tradycji i potrzeba serca.

Nabożeństwo poprowadził o. Ludwik Kurowski, kapelan wielickiej kopalni. Wielkopiątkowe spotkanie zakończyła modlitwa przy solnym pomniku Jana Pawła II w kaplicy św. Kingi. Świąteczne życzenia złożył też zebranym Kajetan d’Obyrn, prezes Zarządu Kopalni Soli „Wieliczka”. „Górnik wielicki bardzo jest nabożny, podobnie jak wszyscy ludzie od świata oddzieleni” – pisał w1843 roku Ludwik Zejszner. Tak było i tak jest, bowiem po dziś w solnych korytarzach słychać nie „dzień dobry”, lecz „Szczęść, Boże!”.

Droga Krzyżowa, znajdująca się w bliskim sąsiedztwie kaplicy św. Kingi, dopełnia wystrój solnej świątyni, który opowiada o wydarzeniach z Nowego Testamentu. „Golgota wielickich górników” to dzieło utalentowanych górników-rzeźbiarzy Pawła Janowskiego, Piotra Starowicza i Jacka Talapki. W każdej stacji znajduje się relikwia – kamień z Golgoty. Podziemna Droga Krzyżowa powstała w 2010 roku. Jest nie tylko miejscem modlitwy wielickich górników, ale także częścią szlaku pielgrzymkowego „Szczęść Boże”, który chętnie odwiedzają poszukujący refleksji i modlitwy turyści.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama