GN 47/2020 Archiwum

Wielka Sobota na Podhalu przejdź do galerii

Już po raz siedemnasty przy kościele w Białym Dunajcu w Wielką Sobotę odbył się konkurs na "Wielkanocną Kosoleckę".

Górale bardzo licznie w Wielką Sobotę odwiedzali swoje parafie. W największej na Podhalu, pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, parafianie pełnili watrę przy Grobie Jezusa w strojach regionalnych. Tak było w wielu innych miejscach pod Tatrami. Grobu strzegli też strażacy z OSP, np. w Małem Cichem czy Czarnym Dunajcu.

Niecodzienny grób Pana Jezusa przygotowano w ludźmierskim sanktuarium. Wokół monstrancji i drewnianego krzyża spoglądają na wiernych dwaj papieże - Jan Paweł II i Jan XXIII. Jednocześnie w Ludźmierzu trwa od Wielkiego Piątku nowenna modlitewna przed kanonizacją wspominanych papieży. Codziennie o godz. 15 jest odmawiana Koronka do Miłosierdzia Bożego, a duchowni błogosławią wiernych maryjnym berłem, w którym znajduje się pierścień papieża Jana Pawła II, podarowany ludźmierskiemu sanktuarium 15 sierpnia 2013 r. przed kard. Stanisława Dziwisza w uroczystość 50-lecia koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej.

Z okazji kanonizacji ludźmierscy duszpasterze przygotowali ciekawe materiały, m.in. mały ołtarzyk z wizerunkiem papieża Jana Pawła II i Jana XXIII otoczonych przez Matkę Boską Ludźmierską. Ks. Tadeusz Juchas przypomina, że to Jan XXIII podpisał dekret o koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej, a dokonał jej przyszły papież z Polski.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama