Reklama

    Nowy numer 12/2023 Archiwum

Wielka Sobota na Podhalu przejdź do galerii

Już po raz siedemnasty przy kościele w Białym Dunajcu w Wielką Sobotę odbył się konkurs na "Wielkanocną Kosoleckę".

Koszyczki, które przynieśli do święcenia mali górale, zawierały barwione jajka, baranki wykonane z masła, ciasta lub sera, chrzan, sól, kiełbasę, "wykrowki" ziemniaków, moskole, oscypki, chleb i wodę święconą. Jury, które oceniało koszyczki, zwracało uwagę także na wygląd i ich wystrój.

- Kiedyś nasze prababki i babki potrafiły wykonać z masła piękne wielkanocne baranki. Dzięki konkursom wiele starszych kobiet przypomniało sobie tę umiejętność i przekazało ją swoim córkom i wnukom. W Białym Dunajcu większość dzieci przynosi w koszyczkach do święcenia właśnie uformowane z masła baranki - podkreśla dr Stanisława Trebunia-Staszel, etnograf z Uniwerystetu Jagiellońskiego, która była przewodniczącą jury. Święconki oceniał również miejscowy ksiądz proboszcz Jan Dolasiński i gaździny z Białego Dunajca.

Tradycją konkursową w Białym Dunajcu jest to, że wszystkie dzieci, które biorą w nim udział, przychodzą ubrane po góralsku. Na tegorocznych laureatów czekały m.in. albumy o Janie Pawle II, a dla wszystkich słodkie upominki. Jury obejrzało 38 koszyczków. Nagrody za najpiękniejsze „Kosołecki” otrzymali: Michał Szaflarski, Roksana Gil, Jaś Kostecki, Asia Waliczek, Natalia Pawlikowska, Zuzia Pawlikowska, Kacper Jarug,  Patrycja i Zuzia Jarug, Natalia i Wiktoria Karciarz, Weronika i Wiktoria Długi, Paweł Długi, Marta Majerczyk, Michał Pańszczyk, Michał Para, Ania i Marysia Sobańskie, Lidia Dzierzęga, Julia Dorula. Zaś wyróżnienia otrzymali: Paweł, Michał i Paulina Stachowiec, Ola Waliczek, Patrycja Walkosz,  Małgosia i Magdalena Kamińskie, Kasia Galica, Weronika Pańszczyk, Jaś Pańszczyk, Magdalena Cachro, Marcin Gut Borowy, Patrycja Pawlikowska, Julia Walkosz, Weronika Pańszczyk.

Organizatorzy konkursu, czyli Gminny Ośrodek Kultury w Białym Dunajcu składają serdeczne podziękowania członkom komisji konkursowej oraz głównemu patronowi medialnemu Wielkanocnej Kosołecki - radiu RMF FM.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy