Nowy numer 3/2021 Archiwum

Z Kells do Krakowa

Kaligrafia to małżeńska pasja Ani i Grzegorza Barasińskich, którą zarażają każdego, kto chce nauczyć się pięknie pisać.

W dobie laptopów, smartfonów, komórek i innych gadżetów kaligrafia nie tylko nie poszła do lamusa, ale od pewnego czasu w Krakowie przeżywa renesans! Wszystko to za sprawą Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego oraz Szkoły Kaligrafii & Iluminatorstwa, założonych przez Grzegorza Barasińskiego i jego żonę, Annę, i organizujących różnego rodzaju kursy i warsztaty. I choć pierwsze lekcje zawsze sprawiają chętnym nieco kłopotu (gdy np. okazuje się, że przyzwyczajona do pisania na klawiaturze komputera ręka źle trzyma pióro, i że stawiane z trudem literki tych z elementarza wcale nie przypominają), to ostatecznie każdy może sztukę prawdziwego pisania opanować. Najbliższa okazja już za kilka dni, podczas 2. akcji "Z Kells do Krakowa" – wydarzenia nierozerwalnie związanego ze Światowym Dniem Książki, który obchodzony jest 23 kwietnia. Cykl darmowych warsztatów (obejmujących nie tylko zajęcia z kaligrafii, ale również rozwijających wiedzę historyczną – w tym historię książki i kulturalną) odbędzie się od 23 do 30 kwietnia w średniiwoiecznym klasztorze oo. karmelitów na Piasku.

"Księga z Kells" – opactwa położonego w hrabstwie Meath w Irlandii – nazywana również "Ewangeliarzem Świętego Kolumbana" (zawiera wszystkie cztery Ewangelie) to autentyczny manuskrypt z 800 r., znany na całym świecie z pięknych iluminacji wykonanych przez celtyckich mnichów. O tym, jak ciężką pracę wykonali przed wiekami ci mnisi, będą się mogły przekonać m.in. dzieci z krakowskich szkół podstawowych (klasy IV-VI), gimnazjalnych i średnich (po jednej klasie ze szkoły).

Zajęcia będą odbywać się codziennie (od godz. 9 do 10.30, a następnie od 10 do 11.30 i od 11 do 12.30). Warsztaty iluminatorskie poprowadzą mistrzowie uczący w Szkole Kaligrafii & Iluminatorstwa, należący do Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego. Dzieci i młodzież poznają najważniejsze fakty z zakresu historii książki (w tym historię manuskryptów, kaligrafii i iluminatorstwa) oraz stworzą własną stronę inkunabułu, czyli przygotują ozdobny inicjał na karcie wydrukowanej za pomocą odtworzonej prasy Gutenberga. Spróbują również swoich sił w pisaniu gotykiem. Warsztaty będą się rozpoczynały zwiedzaniem karmelitańskiego skarbca, w którym znajdują się m.in. wspaniałe manuskrypty. Z kolei wieczorami (od godz. 17 do 19) klasztor gościć będzie dorosłych uczestników akcji, na których czekają bezpłatne lekcje kaligrafii i iluminatorstwa.

Honorowy patronat nad akcją "Z Kells do Krakowa" objęli kard. Stanisław Dziwisz oraz bp Grzegorz Ryś. Patronat medialny – m.in. „Gość Krakowski”. Warto dodać, że ubiegłoroczna akcja zajęła I miejsce w konkursie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich na najlepszą inicjatywę promującą kulturę czytania.

Zapisy klas szkolnych odbywają się pod numerem telefonu +48 785 895 850. Dorośli na wieczorne warsztaty mogą zapisać się pisząc pod adres biuro@kaligraf.eu. Szczegółowe informacje można znaleźć na www.kaligraf.eu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama