Nowy numer 37/2021 Archiwum

Sól życia

Kopalnia Soli "Wieliczka" udostępniła zwiedzającym dwie nowe komory na głębokości 125 metrów - Lill Górną oraz Kazanów.

Znajdują się one w pobliżu komór Warszawa i Stanisława Staszica, a króluje w nich ekspozycja multimedialna, dzięki której łatwiej będzie zwiedzającym przyswoić sobie wiedzę o historii, geologii, tradycji, sztuce oraz pracy górników wydobywających sól na przestrzeni lat.

Nowe atrakcje, które są dostępne w ramach trasy turystycznej, to przede wszystkim pierwsze na świecie podziemne kino 5D, solny spektakl przy solnym krysztale i ponad 20 stanowisk interaktywnych (aplikacje, gry, wirtualna rzeczywistość) oraz  około 300 metrów nowych korytarzy, wyrobisk wykutych w soli.

Aranżacja nowych komór na potrzeby zwiedzających trwała blisko 3 lata. Na wzmocnienie stropów  i ociosów obu komór zużyto przeszło 12 km kotew i 500 m3 drzewa. Przedsięwzięcie kosztowało blisko 9,5 mln zł i realizowane było z pomocą funduszy unijnych.

– Multimedialna ekspozycja zatytułowana "Sól życia" łączy harmonijnie dziedzictwo kulturowe, historyczne i przyrodnicze z teraźniejszością i nowoczesnymi formami przekazu informacji. Pozwala nie tylko poznać różne aspekty i zastosowanie soli, ale także doświadczyć historii, tradycji i podziemnej atmosfery Kopalni Soli "Wieliczka" – powiedział Kajetan d’Obyrn prezes Kopalni Soli. Dodał, że dzięki temu projektowi można m.in. dowiedzieć się, jak na przestrzeni milionów lat powstawał górotwór.

– Celem projektu było stworzenie  z wykorzystaniem nowoczesnych technik multimedialno-wystawienniczych, unikalnego a zarazem atrakcyjnego dla współczesnego turysty produktu dziedzictwa kulturowego – wyjaśniał prezes kopalni.

W zeszłym roku kopalnię soli w Wieliczce odwiedziło ponad 1,2 mln turystów. Kolejny sezon zapowiada się jeszcze lepiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama