Nowy numer 3/2021 Archiwum

Zabrakło miejsc dla prawie 2 tys. dzieci

Zakończyła się rekrutacja do krakowskich przedszkoli - miejsc zabrakło dla ponad 1 tys. 850 dzieci. Nie zwolnią ich sześciolatki odchodzące do szkół. Aż 901 dzieci, które w tym roku powinny być objęte obowiązkiem szkolnym, uzyskało odroczenia.

W Krakowie jest blisko 7,5 tys. sześciolatków. Około połowa z nich powinna 1 września zasiąść w szkolnych ławkach.

"901 z tych dzieci uzyskało odroczenie od obowiązku szkolnego"| - mówiła w środę PAP dyrektor Wydziału Edukacji w Urzędzie Miasta Krakowa Anna Korfel - Jasińska. Jak dodała we wszystkich dużych miastach zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich skala tego zjawiska jest podobna. "To niepokojące, bo w zeszłym roku takich odroczeń było kilkanaście i dotyczyły one dzieci wymagających kształcenia specjalnego lub dzieci, mających bardzo niską frekwencję spowodowaną chorobami i poważnymi terapiami" - wyjaśniła.

Rodzice otrzymali opinie z poradni psychologiczno - pedagogicznych o braku dojrzałości szkolnej, a dyrektorzy szkół mając takie opinie zdecydowali o odroczeniu obowiązku szkolnego.

Do środy do pierwszych klas samorządowych szkół podstawowych zapisanych zostało 6 tys. 914 dzieci, w tym niespełna 2,5 tys. sześciolatków. Wśród sześciolatków było 2 tys. 80 dzieci urodzonych w pierwszej połowie 2008 r. i 387 w drugiej połowie.

Do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych działających w szkołach przyjętych zostało 17 466 z 19 318 zgłoszonych dzieci czyli 90,4 proc. zainteresowanych. Najwięcej chętnych na jedno miejsce było w Przedszkolu nr 145 na osiedlu Kliny (3,58 osoby na jedno miejsce). Do przedszkoli przyjęto: 3 tys. 792 trzylatków, 4 tys. 573 czterolatków, 5 tys. 580 pięciolatków i 3 tys. 489 sześciolatków.

Rodzice zakwalifikowanych dzieci będą mogli od czwartku do 5 maja podpisywać umowy. Jeśli tego nie zrobią, będzie to równoznaczne z rezygnacją z miejsca i zwolnieniem go dla innego dziecka.

Samorządowe placówki dysponują jeszcze 454 wolnymi miejscami, ale w placówkach innych niż wskazali podczas rekrutacji rodzice. Jak wyjaśniła Korfel - Jasińska to miejsca w przedszkolach, gdzie nie było tak wielu chętnych oraz w oddziałach przedszkolnych funkcjonujących w szkołach. "Będziemy te miejsca proponować jako alternatywę rodzicom dzieci, z tych rejonów Krakowa, gdzie miejsc w samorządowych przedszkolach zabrakło" - powiedziała dyrektor wydziału edukacji.

Jak dodała zauważalne jest, że rodzice, którzy do tej pory wysyłali dzieci do placówek prywatnych, zapisują pięcio i sześciolatki objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym do tańszych placówek samorządowych. "Bywają to nawet kilkunastoosobowe grupy nowych dzieci" - mówiła Korfel - Jasińska.

W Krakowie działa 129 przedszkoli samorządowych (w tym placówki specjalne), które oferują ok. 17 tys. miejsc oraz ok. 100 przedszkoli niesamorządowych, w których jest blisko 10 tys. miejsc.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama