Nowy numer 43/2020 Archiwum

Artyści z „Doliny Słońca”

W galerii „2 Światy”, podczas niezwykłego wernisażu, podopieczni Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko” zaprezentowali swoje prace.

Wszyscy twórcy mieszkają w Ośrodku Terapeutyczno-Rehabilitacyjnym dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Dolina Słońca” w podkrakowskich Radwanowicach.

Ich dzieła powstały w pracowni plastycznej i rękodzieła artystycznego, prowadzonych w ramach warsztatów terapii zajęciowej.

– Przygotowania do wystawy zaczęły się półtora roku temu. Kiedy zobaczyłem jakie talenty drzemią w naszych podopiecznych, którzy zaczęli się otwierać jak tylko potrafią, odkrywając sens tego co robią, pomyślałem, że chowanie takich prac do szuflady byłoby największym błędem. Chciałem, żeby zaistnieli na takim samym poziomie, jak osoby pełnosprawne – mówi Mateusz Biernat, pracownik fundacji, który prowadzi warsztaty artystyczne.

Swoje prace – obrazy wykonane różnymi technikami i nawiązujące do różnych nurtów w malarstwie – zaprezentowało 6 artystów: Ewa Gerono, Urszula Woźniak, Krystyna Rudek, Grzegorz Dyraga, Edward Grabowski i Jan Tekieli. – To są prawdziwi twórcy. To osoby które czują, mają serce. Przez sztukę wyrażają siebie. Nie malują tego, co ja chcę, tylko to, co sami czują. Nie poprawiam ich prac, niczego nie sugeruje – dodaje M. Biernat.

Wystawę można oglądać do 9 maja w galerii „2 światy” przy ulicy Brzozowej 14. Potem prace będzie można zakupić. – Mam nadzieję, że ta wystawa jest początkiem. Wśród naszych podopiecznych są niezwykłe talenty, które warto eksponować wśród osób pełnosprawnych – podkreśla Maja Jaworska, dyrektor fundacji „Mimo Wszystko”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama