Nowy numer 08/2024 Archiwum

Biało-czerwone prezenty

Siedem i pół tysiąca chorągiewek i prawie tysiąc śpiewników i płyt otrzymali pasażerowie tramwaju patriotycznego, który w rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja jeździł wokół krakowskich plant.

Rozdawała je ponad trzystuosobowa grupa dzieci i młodzieży z Krakowa i okolic.

"Patriotyczny tramwaj" to jedna z akcji organizowanych w ramach projektu "Młodzież pamięta". W samym centrum Krakowa kursował przyozdobiony polskimi flagami tramwaj, w którym uczniowie małopolskich szkół śpiewali patriotyczne pieśni, zapraszając pasażerów do włączenia się w świętowanie rocznicy. Tramwajem można było przejechać się za darmo.

Reakcje przechodniów na zapraszającą do tramwaju młodzież rozdającą śpiewniki i flagi były różne,  ale w zdecydowanej większości pozytywne. – Bardzo mi się podoba. Takie postawy trzeba krzewić, zwłaszcza u młodzieży. Piękna sprawa, bo to w człowieku zostaje. Całym sercem popieram tę inicjatywę – powiedziała pani Wanda, pasażerka rozśpiewanego pojazdu.

– Przechodnie mówią nam, że cieszą się, że młodzież pamięta! – chórem stwierdziły Daria, Asia i Natalia ze  Szkoły Podstawowej im. ks. prof. Tischnera nr 153 w Krakowie. Dziewczynkom nie przeszkadzał chłód ani to, że w dzień wolny od szkoły od rana pomagają przy "Patriotycznym tramwaju". Napotkani krakowianie życzliwie reagowali na uśmiechnięte piątoklasistki z wymalowanymi na policzkach flagami Polski.

Zaangażowana w akcję młodzież to uczniowie szkół różnych poziomów, ale najliczniejszą grupę stanowili uczniowie gimnazjów. – W projekt włączyło się 12 gimnazjów z Małopolski  – mówił Mariusz Cupiał, koordynator programu "Młodzież pamięta"  z Młodzieżowego Ośrodka Edukacji Obywatelskiej.

Zaznaczył, że zaangażowanie kilku setek gimnazjalistów w wolny od nauki dzień stanowi powód do radości.

Biało-czerwone prezenty   Patriotyczny tramwaj kursował wokół Plant Justyna Tomaszewska – Po pierwsze, chcemy młodzież wyedukować patriotycznie, żeby pamiętali o ważnych datach, żeby przyzwyczaić ich do flagi, do godła, do symboli narodowych. A przez zrobienie śpiewnika, chcemy ich po prostu nauczyć śpiewać patriotyczne pieśni, bo to ważny element tożsamości narodowej – dodał Mariusz Jabłoński, jeden z organizatorów.

W śpiewniku znalazły się utwory takie jak: "Rota", "Bogurodzica", "Mazurek Dąbrowskiego", "Warszawianka", "Przybyli ułani", "O mój rozmarynie". Na dołączonej do książeczki płycie usłyszeć można patriotyczne pieśni w wykonaniu dzieci i młodzieży ze szkół i centrów młodzieżowych z województwa małopolskiego. Tegoroczne wydanie śpiewnika z okazji kanonizacji ojca świętego Jana Pawła II wzbogacone zostało o fotografie papieża Polaka i cytaty z jego przemówień oraz książek.

Patriotyczny tramwaj to jedynie część działań włączonych w akcję "Młodzież pamięta!". – To chyba najbardziej widoczny element akcji, ale nie jedyny – mówi M. Cupiał. Przez cały maj w ramach projektu w kilkudziesięciu gminach w Małopolsce rozdawane są materiały patriotyczne, takie jak śpiewniki i płyty, flagi czy naklejki.  Projekt "Młodzież pamięta" jest organizowany w Małopolsce od 2002 roku w czasie obchodów świąt narodowych: Konstytucji 3 Maja i Święta Niepodległości. Tegoroczna rocznica uchwalenia majowej konstytucji to 24. edycja  inicjatywy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy