Nowy numer 42/2018 Archiwum

Wieszanie odwołane

Dzwon "Jan Paweł II" nie zostanie dziś zamontowany na wawelskiej wieży.

Zaplanowane na 7 maja wieszanie dzwonu, upamiętniającego papieża Polaka zostało odwołane z przyczyn technicznych. Jak wyjaśnia proboszcz katedry wawelskiej ks. Zdzisław Sochacki, dźwig, który miał umożliwić zamontowanie dzwonu na Wieży Srebrnych Dzwonów okazał się zbyt ciężki.

Nacisk na każdą z osi zamówionej maszyny miał wynosić 12 ton, podczas gdy dopuszczalne obciążenie nawierzchni, znajdującej się na wawelskim wzgórzu to jedynie 10 ton. Dlatego zarząd Zamku Królewskiego nie wyraził zgody na rozstawienie dźwigu.

Obecnie trwają rozmowy na temat innego rozwiązania, które umożliwi zawieszenie dzwonu "Jan Paweł II" na Wawelu. Być może uda się to już w przyszłym tygodniu.

- Postaramy się, żeby na 18 maja, czyli na dzień urodzin Jana Pawła II dzwon już zawisł i zabił - mówi ks. Z. Sochacki. Podkreśla jednak, że to wciąż jedynie plany. Początkowo dzwon miał rozbrzmieć nad Krakowem już 8 maja, w uroczystość św. Stanisława.

Ważący pół tony instrument został odlany w Pracowni Ludwisarskiej Jana Felczyńskiego w Przemyślu. Odlewanie, zgodnie z wielowiekową tradycją, rozpoczęło się o godz. 15, w godzinę śmierci Chrystusa na krzyżu.

Mający 93 cm średnicy dzwon został wykonany z brązu i będzie się wyróżniał charakterem brzmienia - częstotliwość uderzeń w trakcie kołysania wynosi 60 na minutę. Dźwięk ma odznaczać się głębokim rezonansem, dającym wyraźny ton podstawowy, szeroką gamę tonów pobocznych i długi czas wybrzmiewania.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy