GN 2/2021 Archiwum

Książęca para pod Wawelem

Wizytą w Krakowie książęca para Luksemburga - książę Henryk i księżna Maria Teresa - zakończyli kilkudniowy pobyt w Polsce. Do naszego kraju przyjechali na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Dzień w Krakowie książę Henryk rozpoczął od odwiedzenia Pałacu Wielopolskich, czyli Urzędu Miasta Krakowa, gdzie spotkał się z prezydentem Jackiem Majchrowskim, zapoznał z projektem rewitalizacji Nowej Huty „Kraków – Nowa Huta Przyszłości" i wpisał się do księgi pamiątkowej.

– Kraków jest dziś nie tylko cenną pamiątką przeszłości, ale i jednym z najszybciej rozwijających się miast w Polsce: ośrodkiem akademickim przyciągającym najzdolniejszych studentów, centrum specjalistycznych usług i turystyki o zasięgu światowym. Projekt „Nowa Huta Przyszłości” będzie jednym ze sztandarowych przedsięwzięć, które pomogą budować przyszłość miasta w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju – mówił prezydent Majchrowski. Jak przypomniał, projekt zakłada możliwość zagospodarowania obszaru o powierzchni ponad 5,5 tys. hektarów, stworzenie dogodnych miejsc m.in. dla nowoczesnej technologii, nowoczesnego biznesu czy nowatorskich przedsięwzięć kulturalnych. Wartość projektu wstępnie szacowana jest na ponad 2 mld zł. – Większość pieniędzy ma pochodzić ze środków Unii Europejskiej na lata 2014–2020.

W tym czasie żona księcia, księżna Maria Teresa, odwiedziła łagiewnickie sanktuarium Bożego Miłosierdzia oraz sanktuarium św. Jana Pawła II. W prezencie od sióstr otrzymała różaniec z relikwiami św. Faustyny oraz „Dzienniczek”.

Później książęca para spotkała się w sercu Krakowa, podczas zwiedzania zabytków miasta – zobaczyli m.in. Collegium Maius UJ, kościół Mariacki i Wawel.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama