Nowy numer 46/2018 Archiwum

Kard. Nycz: Nikt nie ma prawa uciszać Kościoła

- Nikt nie ma prawa uciszać Kościoła - mówił w niedzielę w Krakowie metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Z Wawelu na Skałkę przeszła procesja ku czci św. Stanisława. Uroczystość z udziałem Episkopatu Polski to dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II.

W homilii podczas mszy św. odprawionej w klasztorze oo. Paulinów kard. Nycz powiedział, że Jan Paweł II nieraz był zmuszany do milczenia. "Jan Paweł II był niewygodny i niepoprawny według standardów tego świata w tym, co mówił o godności człowieka, małżeństwa, rodziny. W tym, co mówił o zagrożeniach cywilizacją śmierci" - powiedział kard. Nycz.

Metropolita warszawski podkreślił, że świat współczesny nie żąda od Kościoła zaparcia się Chrystusa i jego ewangelii, "ale żąda milczenia - zwłaszcza w sprawach moralnych, podstawowych dla obrony godności człowieka i społeczeństwa, bez których zagrożone są fundamenty współczesnej cywilizacji europejskiej".

Według kard. Nycza jest przyzwolenie, by Kościół realizował swoją misję charytatywną, a gdy Kościół chce głosić Chrystusa "nie tylko w życiu prywatnym ludzi, ale też w przestrzeni publicznej, wówczas niektórzy zaczynają mieć poważne wątpliwości i znajdują takich, którzy ich popierają". "Zwłaszcza wtedy, gdy Kościół przypomina o niezmiennym prawie moralnym i stoi na straży wartości nienegocjowalnych. Kościół będzie to czynił i nikt nie ma prawa go uciszać ani zachęcać do przemilczania" - podkreślił metropolita warszawski.

"Trzeba słuchać bardziej Boga niż ludzi. Kościół będzie to mówił także wtedy, gdy pojawiają się w pewnych kręgach próby mówienia o takiej świeckości państwa, w której nie ma miejsca na religię, nie ma miejsca dla Kościoła, a obecność władz państwowych na uroczystościach religijnych jest traktowana przez nie jako niedopuszczalna. Nie chcemy takiej świeckości państwa polskiego" - powiedział kard. Nycz. Te słowa zgromadzeni przyjęli oklaskami.

"Chcemy i będziemy obchodzić uroczystości dotyczące w jednakowym stopniu państwa i Kościoła razem. Taką okazją najbliższą będzie 25. rocznica odzyskania wolności, w której będzie uczestniczył sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej" - powiedział kard. Nycz.

 

« 1 »

Zobacz także

 • EME
  11.05.2014 22:07
  Zawsze z przyjemnością słucham kazań kardynała Kazimierza Nycza, szkoda, że tak rzadko wygłasza Słowo Boże.
  doceń 0
 • Tadeusz
  11.05.2014 22:59
  Księże Kardynale brawo! Nareszcie padły tak długo oczekiwane słowa! A teraz od słów do czynów i to przede wszystkim w Warszawie! Głośno o tym, że czynny publiczny zwolennik aborcji nie może przystępować do komunii św. Zachęcam do odwagi celebrowania Mszy św. nie tylko za dawnych prezydentów RP w prywatnej kaplicy prezydenckiej, ale przede wszystkim za ostatniego prezydenta prawdziwie wiernego Kościołowi i to we własnej warszawskiej katedrze. Wtedy uwierzę, że te słowa są także w sercu mówiącego...
  doceń 0
 • faryzeusz
  12.05.2014 14:22
  To bardzo ale to bardzo kłopotliwy święty.

  Widziałem niektóre twarze blisko ołtarza , jakaś tam część tego grona jeszcze nie tak dawno
  deklarowała ,ze kościół nie powinien wtrącać się do polityki,
  a teraz składają hołd komuś kto się właśnie wtrącał...
  To jak owa panna co to chciałaby ale się boi .

  Kto to zrozumie ?
  doceń 2
 • R
  12.05.2014 20:10
  Dobry pomysł, po zdradzie trzy słowa prawdy, a może jakies nowe stanowiesko... a gdzie był jak Kościół Warszawski potrzebował i potrzebuje prawdy i wsparcia, aby prawica wygrała. Nie ufam temu bp. może św. Jan Paweł II wybłaga nam prawdziwych biskupów, przebaczamy ale niezapominamy, świadek nie milczy Bp. Nycz milczał nie naraził sie nikomu, ale ucztował ze zdrajcami niech z takowymi zostanie...
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy