Nowy numer 43/2020 Archiwum

O kanonizacji wszechczasów

Zaprezentowano albumy dokumentujące kanonizację świętych papieży. Prezentacja odbyła się w Domu Arcybiskupów Krakowskich, zaledwie dwa tygodnie po rzymskiej kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII.

- Ten dom jest najlepszym miejscem, po bazylice św. Piotra, dla prezentacji książek o świętym papieżu z Polski. Będziemy nadal dokumentować rozwijający się dynamicznie kult nowego świętego - powiedział Leszek Sosnowski, prezes krakowskiego Wydawnictwa "Biały Kruk", które opublikowało dwa albumy - „Kanonizacja wszechczasów” i „Święci papieże”.

Książki zawierają archiwalne zdjęcia obu papieży, wykonane m.in. przez Adama Bujaka, przez kilkadziesiąt lat dokumentującego działalność Karola Wojtyły, wpierw jako metropolity krakowskiego, potem zaś papieża. A. Bujak wraz z synem Marcinem wykonali również zdjęcia dokumentujące kanonizację. Pokazano także jej modlitewne przeżywanie w łagiewnickim sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Bardzo ważnym elementem tych książek jest również zebranie kazań, przemówień i świadectw kanonizacyjnych.

"Biały Kruk" wydał już ponad 100 albumów dokumentujących życie i dzieło Jana Pawła II. Wśród nich jest m.in. 27-tomowa fotokronika jego pontyfikatu.

- Dobrze, że Wydawnictwo "Biały Kruk" pokazuje postać tego skutecznego modlitewnego pośrednika. Przy tej okazji mówi się o cudach, które doprowadziły do kanonizacji Jana Pawła II. Cuda zaś są znakami z nieba, potwierdzającymi świętość. W przypadku Jana Pawła II tych znaków z nieba jest wiele. Były również za jego wstawiennictwem także i dawniej - powiedział kard. Stanisław Dziwisz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama