Nowy numer 43/2020 Archiwum

Spotkanie po latach

19 maja 1974 r. kard. Karol Wojtyła udzielił święceń kapłańskich wyjątkowo w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. Kapłani, którzy wtedy przyjęli święcenia, spotkali się w tej świątyni na jubileuszowej Mszy św.

Wśród wyświęconych wtedy kapłanów byli: ks. Jan Borzęcki (pochodzący z parafii w Ludźmierzu), ks. Józef Gil (parafia Groń-Leśnica), ks. Józef Hajnos (parafia Klikuszowa), ks. Józef Andrzej Nowobilski (Białka Tatrzańska), ks. Jan Mrowca (Szaflary), ks. Paweł Sukiennik (Maniowy), śp. ks. Jan Kopytko (Maniowy, zmarł w 2012 r. w Kluszkowcach), śp. ks. Jan Skotnicki (Klikuszowa, zmarł w 2004 r. w Lasku).

Jak zaznacza burmistrz Marek Fryźlewicz, święcenia kapłańskie w Nowym Targu były wyjątkowym gestem przyszłego papieża wobec Podhala i jego stolicy.

W uroczystości, na zaproszenie ks. prał. Stanisława Strojka, proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, wziął udział ks. Andrzej Fryźlewicz, kanonik Kapituły Katedralnej. Na jubileuszowej Mszy św. okolicznościową homilię wygłosił ks. Paweł Sukiennik, proboszcz parafii Wniebowzięcia NMP w Niegowici, czyli pierwszej, w której przed laty pracował ks. Karol Wojtyła. Ks. Sukiennik nawiązał do dawnych wydarzeń. - Po 40 latach, wracając do tych chwil, można dostrzec wyraźne działanie Bożej łaski, która była nam przekazana z rąk kard. Wojtyły, a jednocześnie jej działanie przez kilkadziesiąt lat w naszym życiu i kapłańskim posługiwaniu. Widać ją też w całym pontyfikacie ojca św. Jana Pawła II, który dążył wytrwale do świętości i ją osiągnął, bo przecież święci żyją wśród nas - zaznaczył kaznodzieja.

Na zakończenie Mszy św. burmistrz Fryźlewicz złożył życzenia księżom jubilatom. Przypomniał, że modlitewne spotkanie jest ważnym wydarzeniem dla Nowego Targu i Podhala w roku, w którym Honorowy Obywatel Nowego Targu został przez papieża Franciszka ogłoszony świętym, i to na kilka tygodni przed jubileuszem 35-lecia wizyty Jana Pawła II na nowotarskim lotnisku 8 czerwca 1979 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama