Nowy numer 50/2018 Archiwum

Pierwszy dzień MCB

Uruchomione w Krakowie Małopolskie Centrum Biotechnologii to jeden z najnowocześniejszych ośrodków badawczych w Polsce.

Znajdujące się na terenie tzw. III Kampusu UJ centrum naukowe uroczyście otwarto 13 maja. W inauguracji działalności MCB wzięli udział m.in. byli rektorzy UJ prof. Franciszek Ziejka i prof. Karol Musioł, a także obecny rektor prof. Wojciech Nowak.

Kierownik projektu MCB prof. Kazimierz Strzałka ocenił, że uruchamiana instytucja otwiera unikatowe w skali kraju możliwości i ma szanse przyczynić się do rozwoju biotechnologii, która obecnie jest ważną gałęzią zarówno wiedzy, jak i gospodarki.

– Współczesna medycyna i rolnictwo w coraz większym stopniu oparte są na zdobyczach biotechnologii. Coraz częściej w życiu codziennym korzystamy z osiągnięć tej niezwykle dynamicznie rozwijającej się dziedziny wiedzy, najczęściej nie zdając sobie nawet z tego sprawy – wyjaśnił prof. Strzałka.

Wśród obszarów badawczych, na których będzie się skupiać działalność Małopolskiego Centrum Biotechnologii, znalazły się: biotechnologia, choroby zakaźne, bezpieczeństwo żywności, biologia strukturalna, nutrigenomika, neurobiologia oraz bioinformatyka.

Centrum ma również prowadzić współpracę z zagranicznymi uniwersytetami oraz jednostkami badawczymi.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy