GN 2/2021 Archiwum

"A l’Espagnol" w PWST

25 kwietnia, z okazji Dnia Tańca, Balet Dworski "Cracovia Danza" zaprasza wszystkich na hiszpański dwór na spektakl "A l’Espagnol".

Kultura hiszpańska od wieków inspirowała muzyków, malarzy, mistrzów tańca, a na scenach teatralnych nigdy nie brakowało choreografii zaczerpniętych z egzotycznych „fiestas”. W przedstawieniu „A l’Espagnol”, które zabierze widzów do fascynującego świata tańca hiszpańskiego od XVI do współczesności, pojawią się więc oryginalne choreografie dworskich tańców hiszpańskich z XVI w. (Espagnoletta, Canario czy Pavane d’Espagne) i fragmenty słynnej historii Don Quichota z La Manchy w pantomimicznej burlesce do muzyki G. Ph. Telemanna.

W baroku, na dworze francuskim, mistrzowie tańca tworzyli też wiele baletów w guście „á l’espagnol”. 25 kwietnia zobaczymy więc również oryginalne wariacje „Folie d’Espagne” oraz słynne „Air Espagnol” ze suity J. B. Lully z komedii-baletu „Mieszczanin Szlachcicem” J. B. Molière’a.

XIX i XX wiek również obfitował w tematy hiszpańskie – na salonach gościł wtedy przede wszystkim „Taniec hiszpański”, który podczas baletowej gali zaprezentuje Alina Towarnicka.

Niespodzianką będzie też premiera (w Krakowie) słynnego „Fandanga” A. Sollera w wykonaniu klawesynistki prof. Elżbiety Stefańskiej oraz tancerki flamenco – Małgorzaty Matuszewskiej. Wszystko to będzie można zobaczyć na Scenie im. St. Wyspiańskiego PWST (godz. 19), podczas gali, którą z okazji Dnia Tańca przygotował Balet Dworski „Cracovia Danza”.

Bezpłatne wejściówki na spektakl „A l’Espagnol”, któremu patronuje m.in. „Gość Niedzielny”, można odbierać w punktach Informacji Miejskiej (ul. św. Jana 2 i w Pawilonie Wyspiańskiego) oraz w biurze baletu (pl. Na Groblach 7, od godz. 10 do 14, po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej – 12/421 08 36 lub mailowej: cracoviadanza@cracoviadanza.pl.

Szczegółowe informacje można znaleźć na www.cracoviadanza.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama