Odszedł ludźmierski kustosz przejdź do galerii

Kustoszem ludźmierskiego sanktuarium był od 1985 r. W 1997 r. podejmował w nim najważniejszego pielgrzyma - Jana Pawła II. Właśnie to wydarzenie było dla niego najważniejsze.

Ks. Tadeusz Juchas cierpiał na poważną chorobę. W ostatnim wywiadzie dla GN mówił, że w chorobie pomaga mu świadectwo Jana Pawła II, który wyświęcił go na kapłana. – Kiedy czuję się bardzo źle, proszę św. Jana Pawła II o wstawiennictwo, zawsze patrzę na jego cierpienie i postawę – wspominał w rozmowie. Był to pierwszy wywiad, w którym publicznie opowiedział o swojej chorobie.

Mimo kłopotów zdrowotnych przygotował wspólnie z duszpasterzami z Ludźmierza i całą społecznością sanktuarium obchody jubileuszu 50-lecia koronacji figury Matki Boskiej Ludźmierskiej, które odbyły się w 2013 r. Ks. Tadeusz urodził się w 1949 r. 

Ks. Tadeusz Juchas pochodził ze Starego Bystrego, wioski oddalŚwięcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Karola Wojtyły w 1972 roku. Do pierwszej parafii został skierowany do  parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy koło Nowej Huty. Następnie pracował w Gilowicach koło Żywca, w parafii pw. Świętego Józefa w Krakowie Podgórzu i parafii pw. Świętego Klemensa w Wieliczce. Od kilku lat nieprzerwanie pełnił funkcję dziekana dekanatu Nowy Targ, do którego należy parafia ludźmierska.

Miał brata księdza – Franciszka Juchasa, który przez wiele lat sprawował posługę proboszcza w Poroninie. Obecnie mieszka tam jako rezydent. Wychowywał się bez matki, która zmarła tragicznie, gdy Ksiądz miał zaledwie trzy lata. Szkołę podstawową ukończył w rodzinnym Starem Bystrem, liceum ogólnokształcące w Jabłonce, a w końcu wyższe seminarium w Krakowie. 

Proboszczem w Ludźmierzu został w 1985 roku. Za główne wydarzenie, które przyszło mu przeżywać sprawując tę funkcję, uważał wizytę Jana Pawła II w Ludźmierzu w 1997 r. Podejmował w Ludźmierzu także prezydentów Polski i innych znanych hierarchów kościelnych, którzy często przybywali tu z wizytami nieoficjalnymi. Z rąk śp. Lecha Kaczyńskiego otrzymał Krzyż Odrodzenia Polski.

Z inicjatywy ks. T. Juchasa powstał Maryjny Ogród Różańcowy, bardzo często odwiedzany przez pielgrzymów, a także nowożeńców, którzy robią sobie tam pamiątkowe zdjęcia.

Pogrzeb kapłana odbędzie się w sobotę 24 maja. Rozpocznie się od Mszy św. w ludźmierskiej bazylice o godz. 11.00. Począwszy od poniedziałku, codziennie od godz. 19 do 21 będą miały miejsce czuwania modlitewne przy zmarłym kapłanie w kaplicy cmentarnej. Na czuwaniu modlitewnym spotkali się w kaplicy parafialnej już w sobotę wieczorem mieszkańcy Starego Bystrego. 

 

 

 

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..