Nowy numer 3/2021 Archiwum

Medialna corrida

Przez dwa dni badacze z całej Polski zastanawiali się nad wartością dialogu w mediach na VIII Konferencji Naukowej Etyki Mediów "Dialog w mediach - media w dialogu".

Wszystkie wystąpienia i panele dyskusyjne podczas zorganizowanej przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie konferencji były poświęcone wartości dialogu w różnych dziedzinach medialnych.

Ks. prof. Andrzej Zwoliński zwracał m. in. uwagę na to, jak media niekorzystnie wpływają na współczesną rodzinę. – Rodzina może zostać bez ojca, mimo że on mieszka z nimi w mieszkaniu. Nieobecny ojciec to taki, który jest zafascynowany wirtualną rzeczywistością. Zamyka się w swoim pokoju ze swoim komputerem – mówił.

Z kolei prof. Tomasz Goban-Klas z Uniwersytetu Jagiellońskiego zauważył, że dialog w mediach masowych jest bardzo trudny: – Media masowe ulegają tabloidyzacji i upraszczaniu przekazu. To jest raczej hiszpańska corrida. W moim przekonaniu dialog jest możliwy tylko w mediach niszowych.

Na konferencji nie mogło zabraknąć tematu papieża Franciszka, który zmienia sposób prowadzenia dialogu w mediach przez Kościół.

– Myślę, że papież Franciszek robi dokładnie to co jest zapisane w konstytucji "Gaudium et spes". Otwiera się na dialog ze światem. Nie z tymi, którzy mówią tym samym językiem co Kościół, tylko z tymi którzy mówią do niego innym językiem. On stara się im zrozumiale odpowiadać – podkreślała prof. Katarzyna Pokorna-Ignatowicz z Krakowskiej Akademii im. A. F. Modrzewskiego.

Konferencję zakończył ks. prof. Michał Drożdż, dyrektor Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJPII. – Wszystkie wystąpienia pokazały ogromne spectrum tematyczne dotyczące wartości jaką jest dialog. Ta konferencja miała nie tylko wymiar naukowy, ale też integrujący pokolenia. Obok znanych profesorów pojawili się młodzi badacze którzy debiutowali na konferencji. Wśród nich byli też nasi studenci – mówił przewodniczący konferencji.

Obok Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UPJP2 konferencję zorganizowało Polskie Towarzystwo Komunikacji Społecznej. Wszystkie wystąpienia i materiały prezentowane na konferencji mają zostać wydane w formie książkowej jeszcze przed końcem 2014 roku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama