"Kardynał Karol Wojtyła do nowotarżan" - to tytuł publikacji pod red. Marka Fryźlewicza, w której znalazły się jak dotąd niepublikowane kazania przyszłego papieża.
Autor Marek Stanisław Fryźlewicz, burmistrz miasta dziękował wszystkim za pomoc w redakcji książki. Zaznaczył, że pomysł jej stworzenia pojawił się po beatyfikacji Jana Pawła II, kiedy w ręce wpadły mu dwa kazania kard. Karola Wojtyły wygłoszone w mieście.
- Chciałbym, aby słowa kard. Karola Wojtyły zostały na nowo odkryte, a procesy beatyfikacyjny i kanonizacyjny uświadomiły nam, że nic nie straciły one na aktualności, o czym świadczy trwająca dzisiaj - tak jak i wtedy - "wojna" o rodzinę - mówił autor.
W publikacji znalazło się kilka kazań i tekstów oficjalnych wygłoszonych przez kard. Karola Wojtyły do nowotarżan. Są też teksty z Krościenka z Kopiej Górki, Kluszkowiec i Tylmanowej ze spotkań z oazowiczami, także tymi z Nowego Targu.
Przy redakcji książki autor korzystał ze źródeł w parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Nowym Targu, archiwum Kurii Metropolitarnej w Krakowie i tamtejszego oddziału IPN. Niektóre kazania po raz pierwszy zostały odnalezione i opublikowane.
Autor na promocję książki zaprosił ks. prof. Kazimierza Panusia z Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie, który napisał rozdział wprowadzający do publikacji.
- Zanim głos Jana Pawła II dał się słyszeć na Placu św. Piotra i w całym świecie, rozbrzmiewał on w Polsce, zwłaszcza w archidiecezji krakowskiej. Kazania Karola Wojtyły do nowotarżan są cząstką tego wielkiego siewu słowa Bożego. Jest to jednak cząstka niezwykła. Przeglądają się w niej, niczym w miniaturce, wszystkie istotne tematy dla kaznodziejstwa Karola Wojtyły - wskazywał ks. prof. Panuś.
Duchowny po lekturze kazań podzielił je na cztery grupy: Wokół centralnych prawd wiary, Wokół tajemnicy Kościoła, Wokół odnowy liturgii świętej, Być chrześcijaninem w świecie współczesnym.
Spotkanie uświetniła młodzież oazowa z parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa, która zaśpiewała pieśń „Zwiastunom z gór”, tą samą, którą młodzi śpiewali przyszłemu papieżowi w czasie dnia skupienia na Podhalu.
Był też pokaz archiwalnych zdjęć, które można znaleźć w publikacji. A salę obrad urzędu miasta, gdzie odbyła się promocja, zdobiły oazowe emblematy i krzyże. Siostra naczelnika Wydziału Promocji Marcina Jagły, który prowadził spotkanie, przyniosła też krzyż animatorski. Na zakończenie wszyscy odśpiewali „Barkę”.
Wśród uczestników spotkania byli nowotarscy proboszczowie i kapłani, urzędnicy, dyrektorzy szkół, były zakopiański burmistrz Adam Bachleda - Curuś, dyrektor Muzeum Jana Pawła II w Wadowicach Michał Jakubczyk. Po spotkaniu autor podpisywał swoją publikację.