Nowy numer 3/2019 Archiwum

Upamiętnili dobrodzieja

Krakowski skwer otrzymał imię Brora Hanssona. Ten nieżyjący już szwedzki dobroczyńca przez kilkanaście lat pomagał Krakowowi i krakowianom.

Jego imieniem nazwano skwer znajdujący się na pl. gen. Władysława Sikorskiego.

Bror Hansson (1914-2008) zwany był „św. Mikołajem z Lund”. Poczynając od 1978 r., zbierał w Szwecji sprzęt medyczny i rehabilitacyjny, który był następnie rozdzielany w Polsce wśród szpitali, przychodni, hospicjów, domów pomocy społecznej i osób w potrzebie. Z czasem organizował także pomoc żywnościową. Bez niestrudzonej pomocy Hanssona wiele placówek medycznych i opiekuńczych w Krakowie i okolicach funkcjonowałoby znacznie gorzej. Jego wsparcie odbywało się bowiem w czasach powszechnego niedoboru nie tylko sprzętu medycznego, ale także najzwyklejszych rzeczy niezbędnych w leczeniu, rehabilitacji i opiece. Pośrednikiem w rozpoznawaniu potrzeb i w dystrybucji darów nadchodzących od Hanssona było krakowskie małżeństwo Zofii i Zdzisława Żelaznych.

Za zasługi dla miasta B. Hansson otrzymał w 1993 r. tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy