22 diakonów Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej przyjęło święcenia prezbiteratu z rąk kard. Stanisława Dziwisza.
– Dziś Jezus pyta każdego z was: Czy Mnie miłujesz? To pytanie pada w decydującym momencie waszego życia, gdy po latach intensywnego przygotowania macie przyjąć dar Chrystusowego kapłaństwa. Z tym darem związana jest misja i zadanie do spełnienia we wspólnocie Kościoła. Szczera odpowiedź na Chrystusowe pytanie o miłość stanowi fundament każdego urzędu, każdej funkcji w kościele – mówił metropolita krakowski do diakonów, mających przyjąć sakrament kapłaństwa. Podkreślał, że to właśnie miłość do Chrystusa jest najmocniejszym spoiwem całej wspólnoty Ukrzyżowanego i Zmartwychwstałego Pana i ma ona kształt bezinteresownej służby. Powołani przez Chrystusa powinni odkryć, że to On posyła ich do ludzi zagubionych, słabych, zrozpaczonych i szukających motywów życia i nadziei.
Kardynał Dziwisz wskazał też diakonom, co jest istotą posługi kapłańskiej. – Chrystus obdarza was nadzwyczajną mocą, abyście mogli sprawować Eucharystię, która jest Jego największym darem dla Kościoła, dzięki której On staje żywy pośród swoich uczniów. Chrystus obdarza was mocą, abyście w Jego imię sprawowali sakrament pojednania i pomagali słabym ludziom powracać do pierwotnej miłości. Chrystus posyła was szczególnie do ubogich, których nazwał swoimi najmniejszymi braćmi, by nie czuli się zapomniani przez Boga i ludzi – zaznaczył metropolita krakowski.
Gdy śpiewana jest Litania do Wszystkich Świętych, wyświęcani kapłani leżą w katedrze krzyżem Adam Wojnar /GN Kapłani, którzy przyjęli święcenia prezbiteratu, formację duchową w seminarium rozpoczęli w 2008 roku. Za patrona swego rocznika obrali św. Pawła Apostoła. To właśnie do Apostoła Narodów nawiązuje symbolika stuły rocznikowej, która ma być również znakiem jedności, jaka poprzez lata formacji seminaryjnej zawiązała się pomiędzy klerykami tego rocznika. U dołu prawej części stuły umieszczono uproszczone logo Roku św. Pawła, który trwał w kościele w 2008 roku, czyli wtedy, gdy tegoroczni neoprezbiterzy wstępowali do seminarium. Po lewej stronie stuły, u jej dołu, umieszczono krzyż grecki w takiej formie, w jakiej umieszczony jest on na paliuszach, czyli złożony z czterech trójkątów. W centralnej lewej części stuły umieszczono wizerunek Chrystusa Władcy Wszechświata, zaczerpnięty z XIII-wiecznej mozaiki, znajdującej się w rzymskiej Bazylice św. Pawła za Murami, zaś w centralnym miejscu na prawej stronie stuły został przedstawiony patron rocznika – św. Paweł, który jest zwrócony ku Chrystusowi.
Na zakończenie Mszy św. każdy neoprezbiter otrzymał aplikatę, czyli skierowanie do pracy duszpasterskiej do pierwszej parafii.
Ks. Mateusz Bochenek, pochodzący z parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie-Prądniku Czerwonym, został skierowany do par. Nawiedzenia NMP w Suchej Beskidzkiej.
Ks. Sławomir Głuszek, pochodzący z parafii Przemienienia Pańskiego w Makowie Podhalańskim, został skierowany do par. św. Pawła Apostoła w Wieliczce-Krzyszkowicach.
Ks. Łukasz Jachymiak, pochodzący z parafii Wniebowzięcia NMP w Ludźmierzu, został skierowany do par. św. Bartłomieja w Niedzicy.
Ks. Tomasz Jarosz, pochodzący z parafii MB Nieustającej Pomocy w Krakowie-Mistrzejowicach, został skierowany do par. Przemienienia Pańskiego w Libiążu.
Ks. Jacek Jastrzębski, pochodzący z parafii Wojciecha BM w Mucharzu, został skierowany do par. św. Jacka w Groniu-Leśnicy.
Ks. Lesław Kaczmarczyk, pochodzący z parafii św. Jadwigi w Lipniku, został skierowany do par. św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej.
Ks. Krzysztof Korba, pochodzący z parafii Świętych Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Skawinie, został skierowany do par. św. Łukasza Ewangelisty w Lipnicy Wielkiej.
Ks. Piotr Kosakowski, pochodzący z parafii Trójcy Przenajświętszej w Czarnym Dunajcu, został skierowany do par. św. Szczepana w Krakowie.
Ks. Sebastian Kowalczyk, pochodzący z parafii św. Piotra Apostoła w Wadowicach, został skierowany do par. św. Piotra i Pawła w Trzebini.
Ks. Sebastian Kozyra, pochodzący z parafii Miłosierdzia Bożego w Bębło-Czajowicach, został skierowany do par. św. Barbary w Libiążu.
Ks. Daniel Małysa, pochodzący z parafii MB Pocieszenia w Juszczynie, został skierowany do par. Przemienienia Pańskiego Krakowie-Wróblowicach.
Ks. Wojciech Matyga, pochodzący z parafii św. Marii Magdaleny w Poroninie, został skierowany do par. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Krzeszowie.
Ks. Maciej Medes, pochodzący z parafii św. Marii Magdaleny w Poroninie, został skierowany do par. Najśw. Serca Pana Jezusa w Sułkowicach.
Ks. Tomasz Nowak, pochodzący z parafii Wniebowzięcia NMP w Filipowiczach, został skierowany do par. św. Sebastiana w Niedźwiedziu.
Ks. Michał Paruch, pochodzący z parafii św. Wojciecha w Rożnowie (diec. tarnowska). Został skierowany do par. św. Judy Tadeusza w Krakowie-Czyżynach.
Ks. Piotr Pilch, pochodzący z parafii NMP Królowej Polski w Podłężu, został skierowany do par. Niepokalanego Serca NMP w Trzebini-Sierszy.
Ks. Marek Pitala, pochodzący z parafii św. Anny w Krzyszkowicach, został skierowany do par. Miłosierdzia Bożego w Mszanie Dolnej.
Ks. Krzysztof Ryszawy, pochodzący z parafii św. Mikołaja w Witanowicach, został skierowany do par. św. Trójcy w Bobrku.
Ks. Michał Soczyński, pochodzący z parafii Świętej Rodziny w Chrzanowie, został skierowany do par. Najśw. Serca Pana Jezusa w Krakowie (Os. Teatralne).
Ks. Jakub Wiśniewski, pochodzący z parafii św. Jana Chrzciciela w Zembrzycach, został skierowany do par. św. Mikołaja w Chrzanowie.
Ks. Dominik Woch, pochodzący z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Psarach, został skierowany do par. Narodzenia św. Jana Chrzciciela w Przeciszowie.
Ks. Bartosz Wronikowski, pochodzący z parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Krakowie-os. Kalinowe, został skierowany do par. św. Rodziny w Chrzanowie.
Rocznik św. Pawła Apostoła, liczy w sumie 27 kapłanów. 22 przyjęło święcenia z rąk kard. Stanisława Dziwisza w katedrze na Wawelu, pozostałym 5, pochodzącym z diecezji bielsko-żywieckiej, sakramentu udzielił bp Roman Pindel w katedrze w Bielsku-Białej.