Krakowskie błonia staną się miejscem próby pobicia rekordu Guinessa w długości ciągu monet, ułożonych jedna za drugą.
Krakowska Fundacja "Hipoterapia" wraz z pięcioma innymi organizacjami charytatywnymi z całej Polski postarają się pobić rekord Guinessa w liczbie monet ułożonych w ciągu jedna za drugą. Zebrane pieniądze przeznaczą na swoje cele statutowe. Krakowski finał inicjatywy, połączony ze świętowaniem Dnia Dziecka odbędzie się w niedzielę 1 czerwca na Błoniach.
– To innowacyjna akcja, bo zbieramy pieniądze na konkretne organizacje, a łączy nas jedna idea i jedna marka: "Kilometry Dobra" – mówi Jakub Howaniec, koordynator projektu.
"Kilometry Dobra" to inicjatywa, polegająca na ułożeniu ze złotówek nieprzerwanego ciągu monet. Żeby rekord został pobity, sznur monet musi mieć 77 kilometrów.
– Pieniądze zbieramy w sześciu miastach jednocześnie: Krakowie, Bytomiu, Opolu, Lublinie, Białymstoku i Radlinie. Zostaną one wymienione na złotówki i w dniu finału, podczas imprez organizowanych przez poszczególne placówki, ułożone w ciąg – wyjaśnia J. Howaniec.
Datki do charakterystycznych puszek z logo akcji – autostradą ułożoną w serduszko – zbierają wolontariusze. Swoje "kilometry dobra" można też dokładać, wpłacając pieniądze na konta poszczególnych organizacji przez stronę www.kilometrydobra.pl.
– To, że bijemy rekord Guinessa, jest dla ludzi bardzo atrakcyjne, ale fakt, że zbieramy pieniądze na konkretne cele też przyciąga. Dobro zawsze przyciąga! – podkreśla Anna Filar, wolontariuszka akcji. – Ta kampania jest też zachętą, żeby otworzyć się na wspólnotę – zauważa Maria Owczarz z Caritas Archidiecezji Lubelskiej.
To pierwsza edycja akcji. W tym roku zaangażowało się w nią sześć placówek z różnych części Polski. Są nimi: Fundacja "Hipoterapia" na Rzecz Rehabilitacji Dzieci Niepełnosprawnych w Krakowie, Caritas Archidiecezji Lubelskiej, Caritas Archidiecezji Białostockiej, Fundacja "Dom Nadziei" w Bytomiu, Fundacja "Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym" w Opolu oraz Parafia Najświętszej Marii Panny w Radlinie wspierana przez mieszkańców Rybnika.
Akcję "Kilometry Dobra" zainicjowało Polskie Stowarzyszenie Fundraisingu. Jej ambasadorami zostali: aktorka Dorota Segda, muzycy Łukasz i Paweł Golcowie, językoznawca prof. Walery Pisarek oraz skoczek narciarski Maciej Kot. Honorowym patronatem "Kilometry Dobra" objęły m.in. Narodowy Bank Polski i Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie.