Nowy numer 49/2020 Archiwum

Doświadczenie wspólnoty Kościoła przejdź do galerii

31 maja dawni oazowicze z naszej archidiecezji, w tym bp Grzegorz Ryś, zjechali się do Krościenka. Tam wspominali dni skupienia na Błyszczu, w czasie których spotykał się z nimi kard. Karol Wojtyła.

- To nie jest spotkanie sentymentalne, gdzie będziemy wspominać, jak to było dawniej, oglądać stare zdjęcia. Oto doświadczymy wspólnoty Kościoła. Chodzi o to, aby ona była rzeczywista. Proszę was, abyście w tej wspólnocie nie byli aktorami, abyście niczego nie odgrywali - zaznaczył bp Ryś w czasie uroczystej Mszy św. w dolnym parafialnym kościele w Krościenku nad Dunajcem, przy grobie sł. Bożego ks. Franciszka Blachnickiego.

W czasie liturgii bp Ryś udzielił sakramentu bierzmowania 7 dorosłym osobom, które przygotowywały się do jego przyjęcia na seminarium odnowy wiary w krakowskich parafiach. Na zakończenie Mszy św. wierni modlili się o beatyfikację ks. Blachnickiego, założyciela Ruchu "Światło-Życie", i cud za jego wstawiennictwem. Bp Ryś modlił się szczególnie o zdrowie dla ks. proboszcza Pawła Potocznego z Łopusznej, który miał wylew i jest w bardzo ciężkim stanie. Łopuszna to rodzinna miejscowość ks. prof. Józefa Tischnera. Ofiara ze zbieranej tacy została przeznaczona na powstające w Krakowie gimnazjum prowadzone przez Ruch "Światło-Życie".

W programie spotkania znalazło się też zwiedzanie Kopiej Górki. - To miejsce jest jak serce matki, do którego niektórzy dzisiaj przybywają po latach już ze swoimi rodzinami. Myślę, że to spotkanie uświadamia nam, jak mocno oazę nosimy w sobie, o czym mówił kard. Wojtyła w czasie pamiętnego dnia skupienia na niedalekim Błyszczu koło Tylmanowej - podkreśla ks. Mariusz Susek, moderator diecezjalny służby liturgicznej i Ruchu "Światło-Życie" Archidiecezji Krakowskiej. Kapłan przypomniał, że pierwotnie spotkanie miało odbyć się na Błyszczu, ale plany organizatorom pokrzyżowała nieco pogoda.

Na zakończenie oazowicze spotkali się na agapie oraz godzinie świadectw. - Chętnie powracam na Kopią Górkę i do okresu młodzieńczego, kiedy należałam do oazy. To Ruch "Światło-Życie" ukształtował mój kręgosłup. To procentuje przez te wszystkie lata. O wiele trudniej zaproponować udział w ruchu naszym dzieciom - mówi Elżbieta Waradzyn, lekarz pediatra z Rabki. Do Krościenka przyjechała ze swoim mężem, także lekarzem.

Każdy uczestnik dostał pamiątkowy emblemat z wizerunkiem kard. Wojtyły i ks. Blachnickiego oraz fragmentem wystąpienia ówczesnego metropolity do młodzieży oazowej, które wygłosił 16 sierpnia 1972 r. w kościele w Tylmanowej. "Jesteście tutaj na oazie, trzeba, ażeby każdy wziął tę oazę w siebie i żeby stał się taką oazą i żeby tymi oazami zagęścić jak najbardziej pustynię" - mówił kard. Wojtyła do oazowiczów.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama