Nowy numer 3/2021 Archiwum

Książki jak lekarstwo przejdź do galerii

W Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie-Prokocimiu powstała biblioteczka dla małych pacjentów.

Z okazji Dnia Dziecka szpital odwiedzili przedstawiciele kampanii społecznej „Zaczytani” oraz zaproszeni goście, którzy uroczyście otworzyli biblioteczkę dla najmłodszych. Od tej chwili w kącikach zabaw na dzieci czeka kilkaset książek – każdy z małych pacjentów może tam wybrać coś dla siebie. 

Aby pomóc dzieciom choć na chwilę zapomnieć o chorobie, organizatorzy zachęcili gości do wspólnego czytania. Michał Rusinek wybrał na tę okazję kilka utworów ze swojego tomu „Wierszyki domowe”. Aktorka Olga Frycz, która na co dzień mieszka w Warszawie, przygotowała lekturę legendy o Warsie i Sawie. Opowieści o małym „Smoczku Marianie z Drakosławic” snuły z kolei ich autorka Ewa Mleczko oraz Ewa Wachowicz.

Do szpitala przybyli także wolontariusze z Fundacji „Dr Clown”, którzy obdarowali najmłodszych książkami. Zachwycone dzieci szybko ustawiły się w kolejce po autografy.

To już 53. biblioteka stworzona przez „Zaczytanych”. Zbiórka publikacji – zarówno używanych, jak i nowych – trwa od września 2013 r. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w tym roku na oddziałach dziecięcych w całej Polsce podobnych bibliotek będzie 100. Organizatorzy chcą, by każdy nowo przyjęty do szpitala mały pacjent otrzymał książkę, którą potem zabierze do domu.

– Chciałabym, żeby dzieci czytały i przez to trochę lepiej się czuły – mówiła Zofia Gołubiew, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, która ofiarowała biblioteczce publikacje o sztuce, napisane specjalnie dla najmłodszych.

Więcej informacji o akcji można znaleźć na stronie: www.zaczytani.org.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama