Nowy numer 9/2021 Archiwum

Papież-pielgrzym przejdź do galerii

Zdjęcia z prywatnych zbiorów mieszkańców stolicy Podhala z papieskich pielgrzymek można oglądać na nowotarskim rynku. Wernisaż wystawy wpisuje się w 35-lecie obchodów pobytu Jana Pawła II na miejskim lotnisku w 1979 r. Z ojcem świętym spotkał się wtedy milion wiernych.

– To szczególne miejsce dla miasta. Zapraszam więc, abyśmy się zatrzymali przy tych zdjęciach, które mają wartość historyczną – mówiła Joanna Voit z Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego, które zorganizowało wystawę. – Te wszystkie zdjęcia są szczególne, bardzo osobiste, bo takie były często nasze góralskie spotkania z Janem Pawłem II – powiedział z kolei Marek Fryźlewicz, burmistrz Nowego Targu.

Wystawa jest pokłosiem konkursu pt. „Przybywam jako papież-pielgrzym”. Każdy z mieszkańców mógł przekazać swoje fotografie ze spotkań z Janem Pawłem II w latach 1979–2002. – Różnorodność i unikatowy charakter nadesłanych fotografii sprawiły, że wyłonienie zwycięzców było trudne, dlatego jury postanowiło przyznać wszystkim uczestnikom konkursu wyróżnienia – mówiła Danuta Marek, przewodnicząca jury. Dodaje, że poziom merytoryczny przedłożonych zdjęć jest wysoki i stanowi ważne źródło wiedzy i dokumentacji udziału nowotarżan w pielgrzymkach Jana Pawła II w latach 1979–2002.

Na konkurs napłynęło prawie 200 fotografii. Część z nich prezentowana jest właśnie na wystawie, którą można oglądać na nowotarskim rynku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama