Nowy numer 21/2018 Archiwum

Artyści dla JPII

Prace plastyczne kilkudziesięciu artystów z całego świata składają się na nową wystawę pt. "Barwy Małopolski dla Jana Pawła II", którą można oglądać w nowotarskiej Galerii "Jatki".

Na wernisaż Anna Dziubas, kierowniczka "Jatek" zaprosiła aktora Piotra Cyrwusa, który pochodzi z pobliskiego Waksmunda. Gość przeczytał List do Artystów Jana Pawła II oraz kilka wierszy znanej i cenionej poetki Wandy Szado-Kudasikowej.

Wystawa do Nowego Targu trafiła za sprawą Krystyny Olchawy, prowadzącej Biuro Wystaw Artystycznych "U Jaksy" w Miechowie. - Ta ekspozycja to odpowiedź artystów na list Jana Pawła II - powiedziała K. Olchawa, opowiadając o wybranych pracach, które można oglądać w stolicy Podhala.

Ich autorami są profesorowie reprezentujący różne uczelnie artystyczne oraz artyści, dla których malarstwo jest posłannictwem wobec ważnych wartości społecznych. - Wielu artystów podejmuje wyzwanie ukazania w obrazie kształtu piękna, inspirowanego naukami Jana Pawła II, który głosił, że piękno uwidacznia dobro, a dobro jest metafizycznym warunkiem piękna - mówiła K. Olchawa. 

Wśród gości na wernisażu byli m.in. zakopiańscy artyści i ks. Marian Wanat, proboszcz parafii św. Katarzyny w Nowym Targu. To właśnie na terenie tej parafii znajduje się Galeria "Jatki".

Wystawa była prezentowana już w kilku miejscach w Polsce, m.in. w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, gdzie prace oglądał kard. Stanisław Dziwisz. Metropolita krakowski objął wystawę honorowym patronatem. W Nowym Targu będzie ona gościć przez dwa miesiące. Wystawie towarzyszy okolicznościowa publikacja, w której znajdują się prezentowane obrazy oraz informacje o ich autorach.

 

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma