Nowy Numer 29/2018 Archiwum

Obrady w kościele przejdź do galerii

Z okazji 100-lecia parafii NMP Niepokalanej Objawiającej Cudowny Medalik w kościele na Olczy odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Zakopanego, podczas której burmistrz przyznał swoje doroczne nagrody.

Zanim rozpoczęła się sesja, władze miasta, radni oraz zaproszeni goście uczestniczyli w uroczystej Mszy św. w kościele parafialnym. Po wspólnej modlitwie przewodniczący Rady Miasta Zakopane Jerzy Zacharko rozpoczął sesję, dwunastą w tej kadencji rady. Odbywała się ona w dolnym kościele. Przewodniczący przywitał wszystkich gości, wśród których byli m.in. ks. infułat Stanisław Olszówka oraz dawni i obecni zakopiańscy proboszczowie.

Ciekawym punktem w czasie uroczystej sesji był wykład historyczny ks. dr. Stanisława Rosponda ze zgromadzenia księży misjonarzy, który opowiedział o początkach duszpasterskich misjonarzy na zakopiańskiej Olczy i wspomniał najbardziej zasłużonych dla tego miejsca kapłanów. Mówił też o krakowskim duszpasterstwie misjonarzy.

Bardzo podniosłym momentem było wręczenie dorocznych nagród burmistrza miasta. W tym roku powędrowały one do Ewy Dyjakowskiej-Berbeki, Andrzeja Brandstaettera oraz Janiny i Władysława Filarów. Ci ostatni prowadzą od dwudziestu lat rodzinny dom dziecka. Wychowali ponad 30 dzieci. W jednym z najbliższych numerów "Gościa Krakowskiego" szerzej opiszemy tę niezwykłą rodzinę. Ewa Berbeka to znany i ceniony na Podhalu scenograf, pracuje m.in. dla Teatru Witkacego. Artystka przygotowała również scenografię do Opery Góralskiej „Jan Paweł II na Podhalu”. Nagrodę, z wielkim wzruszeniem, zadedykowała swojemu mężowi - zmarłemu tragicznie w marcu ub. roku na Broad Peak Maciejowi Berbece. Z kolei Andrzeja Brandstaettera burmistrz uhonorował za rozwijanie talentów młodych, a często chorych artystów, którzy co roku w wakacje u boku gwiazd wspólnie koncertują w ramach Wierchowych Spotkań.

Przed zakończeniem sesji głos zabrali ks. Bronisław Filipiak, dziekan dekanatu zakopiańskiego, oraz ks. Jerzy Grzyb, proboszcz parafii na Olczy. Zaprosił on wszystkich na odpust, który odbędzie się 20 lipca. Sumie odpustowej będzie przewodniczył bp Damian Muskus. Przed odpustem rekolekcje góralskie na Olczy poprowadzi ks. Władysław Zązel. Będzie też dwudniowa sesja naukowo-historyczna na temat 100-lecia parafii i Olczy.

 

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma